Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
8,4783
EURO
10,0536
ALTIN
493,60
BIST
1.414
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
35°C
İstanbul
35°C
Sıcak
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
38°C
Cumartesi Gök Gürültülü
30°C
Pazar Gök Gürültülü
32°C

Türk müteahhitlerin 2021 yılı gayesi birinci evrede 20 milyar doları yakalamak…

Türkiye’yi yurtdışında temsil eden Türk müteahhitleri, Covid-19 pandemisinin tesirine karşın 2020 yılında yurtdışında 14,4 milyar ABD Doları …

Türk müteahhitlerin 2021 yılı gayesi birinci evrede 20 milyar doları yakalamak…
20.01.2021 21:24
0
A+
A-

Türkiye’yi yurtdışında temsil eden Türk müteahhitleri, Covid-19 pandemisinin tesirine karşın 2020 yılında yurtdışında 14,4 milyar ABD Doları meblağında proje üstlendi. En çok proje üstlenilen ülke 4,6 milyar ABD Doları ile Rusya olurken, Türk müteahhitler klasik pazarlarının yanında ABD ve Batı Avrupa’da firma satın alma üzere metotlarla tutunmaya çalışıyorlar.

Müteahhitlik bölümünün bugüne kadar dünyanın 128 ülkesinde toplam 418,6 milyar ABD Doları bedelinde 10 bin 525 proje üstlendiğini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Sektörün, klâsik pazarlardaki hissesini sürdürmesi ve yeni pazarlarda da önemli bir büyüklüğe ulaşması, geleceğe yönelik beklentilerimizi de güçlendirmektedir” dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği Lideri Mithat Yenigün, 2021 yılı yurtdışı proje gayesinin 20 milyar ABD Doları olduğunu belirterek, “Finansman temini konusunda somut gelişmeler olması halinde bu seviyeyi de aşabileceğimize inanıyoruz” diye konuştu. TMB Lideri, “Koşullar meçhul, riskler büyük, rekabet ise zorlu… Hasebiyle, global çapta öne çıkan dalımız ve marka haline gelmiş firmalarımızın ülkemiz ve ulusal ekonomimiz için taşıdığı ehemmiyet uygun anlaşılmalıdır” dedi.

Türk Müşavir, Mühendisler ve Mimarlar Birliği Lider Yardımcısı İrfan Aker de kamu – özel işbirliği modeliyle Türk firmalarında küçümsenemeyecek bir bilgi birikimi oluştuğuna dikkat çekerek, büyük proje deneyim ve referansların dala kalite – fiyat kombinasyonunun uygulandığı ihalelerde avantaj sağladığını da kaydetti.

Türk müteahhitleri, Covid-19 pandemisi nedeniyle tüm dünyada sıkıntı geçen 2020 yılında yurtdışında 14,4 milyar ABD Doları büyüklüğünde proje üstlendi. Bölümün 2020 yılında en çok proje üstlendiği ülke 4,6 milyar ABD Doları ile tekrar Rusya olurken, yeni pazarlar için de çalışmalar sürüyor. İnşaat bölümü için değer taşıyan büyük pazarlar Batı Avrupa ve ABD^yi hedefleyen Türk müteahhitleri firma satın alımı, lokal firma kurulumları ve iştirakler üzere yeni yollarla de bu pazarlarda tutunmaya çalışıyor.

Bölümün 2020 yılı yurtdışı performansı ve 2021 yılı vizyonu ile maksatları, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) mesken sahipliğinde ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan iştirakiyle, TMB Lideri Mithat Yenigün ile Türk Müşavir, Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TürkMMMB) Lider Yardımcısı İrfan Aker’in yer aldığı “2020 yılı Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Kıymetlendirme Toplantısı”nda ele alındı.

Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, inşaat dalının yurtdışında açıldığı günden bu yana 48 yılı geçen mühlet içerisinde büyük ilerlemeler kaydettiğini ve bugün itibariyle, dünyanın 128 farklı ülkesinde 418,7 milyar dolar bedelinde 10.525 proje üstlendiğini belirtti.

“Son projeler ile birlikte sayı, 15 milyar doları bulabilir”

Covid-19 salgını nedeniyle global iktisattaki olumsuz gelişmelerin yurtdışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik kesimini de direkt etkilediğini söyleyen Bakan Pekcan, öte yandan 2020 yılına güzel bir başlangıç yapılarak yılın birinci aylarında önemli ve itibarlı projeler üstlenildiğini belirtti. Global ekonomik problemlere karşın 2020 yılında 20 milyar dolarlık proje büyüklüğünün aşılabileceğini düşündüklerini lisana getiren Pekcan, “Ancak, salgının global tesirleri, yeni proje üstlenimi açısından sıkıntı bir yıl yaşamamıza neden oldu. Buna karşın, 2020 yılında üstlendiği projeler an itibariyle 14,4 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmıştır. Yılsonunda üstlenilmiş olan yeni projelerin bilgilerinin de eklenmesi ile birlikte, 2020 yılını 15 milyar doları aşan bir büyüklükle kapatacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Bakan Pekcan, şöyle devam etti: “2020 yılında da firmalarımız tarafından en fazla proje Rusya Federasyonu’nda üstlenilmiş olup Rusya Federasyonu’nda üstlenilen yeni proje fiyatı 4,6 milyar dolara ulaşmıştır. 2020 yılı içerisinde en fazla proje üstlenilen birinci 20 ülke ortasında BDT, Ortadoğu, Kuzey Afrika coğrafyasında bulunan klasik pazarlarımızın yanı sıra, Romanya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Hollanda, Senegal, ABD, Mozambik, İngiltere üzere Balkan, Batı Avrupa, Amerika ve Sahra-altı Afrika ülkeleri de yer almaktadır. Ayrıyeten, 2020 yılı içerisinde dal tarafından Hindistan ve Afganistan üzere Asya ülkelerinde de projeler üstlenilmiştir. Kesimin, klâsik pazarlardaki hissesini sürdürmesi ve yeni pazarlarda da önemli bir büyüklüğe ulaşması, geleceğe yönelik beklentilerimizi de güçlendirmektedir.”

“Büyük pazarlara yeni yollarla tutunmaya çalışıyoruz”

Pekcan ayrıyeten dalın klasik pazarlarının yanı sıra büyük pazarlara yönelik çalışmalarını hızlandırdığına dikkat çekerek, “Özellikle ABD ve Batı Avrupa’da firma satın alımı, lokal firma kurulumları ve iştirakler üzere yeni yollarla bu pazarlarda tutunmaya çalışmaktadırlar” dedi.

Bakan Pekcan, 2020 yılında teknik müşavirlik bölümünün de yurtdışında 140 milyon ABD Doları büyüklüğe ulaştığını, kesimin 2021 yılı gayesinin ise 150 milyon ABD Doları’nı aşmak olduğunu söyledi.

“Finansman temini sağlanırsa gaye de aşılır”

TMB Lideri Mithat Yenigün ise yurtdışında salgın nedeniyle 20 milyar dolarlık yıllık yeni proje amacı yakalanamamış olsa da mevcut şartlarda ulaşılan seviyesi de muvaffakiyet olarak kabul ettiklerini kaydetti. Global pazarda belirsizliklerin sürdüğüne dikkat çeken Yenigün, “Bununla birlikte, aşı çalışmalarındaki gelişmeler tünelin ucunda bir ışık olmuş, bir umut oluşmasına neden olmuştur. Bu kapsamda, 2021 yılının salgının kayıp yıl kıldığı 2020’den daha uygun olacağını ümit ediyoruz. 2021 yılı gayemiz birinci evrede yıllık yeni proje meblağında 20 milyar dolar düzeyini tekrar yakalamak… Finansman temini konusunda somut gelişmeler olması halinde bu seviyeyi de aşabileceğimize inanıyoruz. Sonraki yıllara ait gayemiz ise yılda 50 milyar dolar fiyatında yeni iş üstlenmek olacak” dedi.

Global pazarda artan finansman muhtaçlığı kapsamında Bu kapsamda, dalın muhtaçlık duyduğu finansmanın temini emeliyle Türk Eximbank, bankacılık dalımız, memleketler arası kurum ve kuruluşlarla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Türk Eximbank, bankacılık bölümümüz, memleketler arası kurum ve kuruluşlarla yakın işbirliği içinde çalıştıklarını kaydeden Yenigün, “Ayrıca, Afrika ve Asya Kalkınma Bankaları, İslam Kalkınma Bankası üzere çok taraflı kalkınma bankaları ve başka ülke ihracat kredi kuruluşları ile de temastayız. Üçüncü ülkelerde işbirliği kapsamında bilhassa Japonya, Güney Kore ve ABD ile güç birliği arayışı içindeyiz” dedi.

“En uygun şefler müteahhitlikte de kolay yetişmiyor”

Bu yıl 69. yaşını kutlayacak olan TMB’yi yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin mutfağı olarak gördüklerini tabir eden Yenigün, “Bu mutfakta dünyaca ünlü, büyük şeflerimiz, yani üye firmalarımız çalışıyor…  Koşullar bilinmeyen, riskler büyük, rekabet ise zorlu… Nasıl ki en düzgün şefler kolay yetişmiyorsa; global inşaat pazarında marka haline gelmek, geldikten sonra da durumu koruma edip, geliştirmek kolay olmuyor. Hasebiyle, global çapta öne çıkan bölümümüz ve marka haline gelmiş firmalarımızın ülkemiz ve ulusal ekonomimiz için taşıdığı kıymet âlâ anlaşılmalıdır” diye konuştu.

“Körfez’de problemlerimiz arttı”

Yenigün, hükümetin dayanağı ile Libya’daki problemlerin tahlil sürecinin devam ettiğini belirtirken, son devirde Türkiye’ye yönelik olumsuz algı nedeniyle kesime Körfez’de bilhassa Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinde yapılan haksız uygulamaların giderilmesi için de dayanağa gereksinim duyduklarını söz etti.

Türk işgücüne dünyanın dört bir yanında istihdam imkanı yaratmak isteğinin, salgının yol açtığı işsizlik ortamında daha da öne çıktığını belirten TMB Lideri Yenigün, “Bu çerçevede mevcut manilerin aşılması konusunda da hükümetimizin takviyesini beklediğimizi tabir etmek isterim. Bir başka kıymet arz eden husus yüksek teknolojinin inşaat faaliyetlerine entegrasyonu için de bakanlıklarımız, başta TÜBİTAK olmak üzere ilgili kurumlar, akademik dünya ile başlattığımız ve giderek de geliştireceğimiz işbirliğinin kıymetine vurgu yapmak istiyorum” dedi.

‘Kamu – özel işbirliği modeli yurtdışında avantaj sağlıyor’

TürkMMMB Lider Yardımcısı İrfan Aker de Türk mühendislik, müşavirlik ve mimarlık firmaları olarak 2020 yılı sonu prestijiyle 124 ülkede, 2 bin 197 projenin planlamadan inşaat denetimi ve işletmeye alma üzere çeşitli kademelerinde, her coğrafyada toplam 2,6 milyar ABD Doları meblağında hizmet sağladıklarını belirtti. Aker, şunları kaydetti: “Son yıllarda, yurt dışında mukavele bedeli 100‐150 milyon dolar olan mühendislik ve müşavirlik işlerinde de yer almayı başarmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Ülkemizdeki güç, ulaştırma, su, etraf, bina üzere birçok alandaki proje çeşitliliği ve imkânları sayesinde, firmalarımızın master plan, fizibilite, tasarım, ihale dokümanlarının hazırlanması, ihale süreci, inşaat denetimi ve işletmeye alma hizmetlerinde engin deneyim ve bilgi sahibi olmuş, ayrıyeten yap – işlet – devret ve kamu – özel işbirliği modeliyle de, firmalarımızda küçümsenmeyecek bir bilgi birikimi oluşmuştur. Ülkemizdeki büyük ölçekli projelerden sağladığımız deneyimler, iş bitirmeler ve referanslar, bizlerin yurtdışındaki ihalelerde, teknik yeterlilik istikametinden birçok vakit Avrupa ve Amerikan mühendislik/müşavirlik firmalarının önünde yer almamızı bir öteki deyişle onlardan daha yüksek teknik puan almamızı sağlamaktadır. Bu bizlere kalite – fiyat kombinasyonunun uygulandığı ihalelerde avantaj sağlamaktadır.”

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar
  1. Kibariye genç dedi ki:

    Devletimizin bilime ve bilim adamlarına daha fazla değer vermesi, hakkını net olarak vermesi gerektiğini her platformada belirtmeliyiz.

ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort