Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
8,5279
EURO
10,1543
ALTIN
498,91
BIST
1.361
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
34°C
İstanbul
34°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
34°C
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Sıcak
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C

Salgın dünya genelinde eğitimi de sekteye uğrattı

Sağlıktan iktisada, spordan sanata birçok alanı olumsuz etkileyen salgın, eğitimde de aksamalar yaşanmasına neden olurken, yakın geçmişte emsal …

Salgın dünya genelinde eğitimi de sekteye uğrattı
16.01.2021 22:36
0
A+
A-

Sağlıktan iktisada, spordan sanata birçok alanı olumsuz etkileyen salgın, eğitimde de aksamalar yaşanmasına neden olurken, yakın geçmişte emsal deneyimler yaşamamış ülkeler bocalama sürecine girdi.

Salgının başladığı periyotta radikal kararlar alıp okulları kapatan ülkeler, yaz aylarında olayların da düşmesiyle yeni eğitim-öğretim yılında yine yüz yüze eğitime geçmeyi denese de bir dizi sıkıntıyla uğraş etmek zorunda kaldı.

Birçok ülke hadise artışlarına aldırmadan yüz yüze eğitimi sürdürürken, kimileri çevrim içi, kimileri ise hem çevrim içi hem yüz yüze eğitim modellerine başvurdu.

Fransa, salgınla gayret kapsamında 16 Mart’ta üniversiteler dahil tüm okulları kapattı, sırf çevrim içi eğitim uygulamasına geçti.

Ülkedeki okulların birinci olayların görülmesinden uzun bir vakit sonra kapatılmasına karşın, hükümetin uzaktan eğitim konusunda hazırlıklı olmadığı görüldü.

Fransa’daki 800 bin öğretmenin, kendi imkanlarıyla eğitimin devamını sağlamaya çalıştığı belirtilirken, çok sayıda öğretmenin “WhatsApp”, “Teams” ya da “Zoom” üzere uygulamalar aracılığıyla ders yaptığı kaydedildi.

Sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle 11 Mayıs’ta kreş, ilkokul ve ortaokulların kademeli ve isteğe bağlı olarak açıldığı ülkede, yaz tatilinin akabinde üniversiteler dışında tüm okullarda yüz yüze eğitim başladı. Öğrencilerin okula gitmesi ve 6 yaştan itibaren maske kullanımı zarurî oldu.

Fransa’da 30 Ekim-15 Aralık’ta uygulanan sokağa çıkma yasağına karşın okullar açık kaldı. Hükümet, çalışan ebeveynlerin işe gidebilmeleri için eğitime orta vermedi.

İSPANYA’DA OKUL BAHÇELERİ BARİYERLERLE BÖLÜNDÜ

İspanya’da ise birinci kere OHAL’in ilan edildiği 14 Mart-21 Haziran’da tüm okul ve üniversitelerde uzaktan eğitime geçildi.

Yeni eğitim-öğretim yılının başladığı ekim ayında, ülkedeki tüm okullar açıldı. Eğitim Bakanlığının kararıyla öğrenciler ateşleri ölçülerek, el paklık jeli kullanarak okula alındı, sıralar toplumsal aralığa nazaran düzenlendi, okul avluları her sınıfa farklı olarak bariyerlerle bölündü.

Bir öğrenci yahut öğretmende Kovid-19 görülmesi halinde tüm sınıf 2 hafta boyunca mesken karantinasına alınarak uzaktan eğitime geçti.

İngiltere’de de tüm okullar 20 Mart’ta tatil edildi, alınan tedbirler sayesinde hadiselerin azalmasıyla kimi sınıflar haziranda kısa müddetliğine de olsa tekrar açıldı.

Yaz aylarında salgının tesirini güzelce yitirmesinden cüret alan hükümet, okulları 1 Eylül’de yine açsa da görülen hadiseler nedeniyle birtakım okullarda eğitime orta verilmek zorunda kalındı.

İkinci dalgaya karşın genel bir kapatma kararı almak istemeyen İngiliz hükümeti, 5 Kasım-2 Aralık’ta ulusal çaptaki ikinci karantina sırasında bile eğitime devam etti.

İngiltere’de 11 Aralık’ta yüzde 70 daha süratli yayılan bir Kovid-19 tipinin ortaya çıkması, hükümetin kararlarını kısmen de olsa etkiledi. Noel tatili sonrası kimi okulların kapılarını gecikmeli açacağı duyuruldu.

Salgın müddetince üniversiteler dersleri çevrim içi sürdürdü.

AVUSTURYA’DA İLKOKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM

Avusturya’da ise üniversite ve liseler büyük oranda çevrim içi eğitime geçti.

Ülkede virüsün birinci görüldüğü mart ayında uygulanan karantina devrinde ilkokul ve ana okullarında eğitime orta verilirken, ebeveynlerin her ikisinin de çalışması durumunda bu ailelerin çocuklarına ana okulu ve ilkokullarda bakım hizmeti sunuldu.

Kasımdaki ikinci karantinada, ülkedeki ana okulu ve ilkokullarda yüz yüze eğitim devam etti.

Avusturya’da 26 Aralık’ta başlayan üçüncü karantinada ise 7 Ocak’ta sona erecek Noel tatili 17 Ocak’a uzatıldı. Ülkede 18 Ocak’tan itibaren bütün okullarda yüz yüze eğitime geçilmesi bekleniyor.

Almanya’daki okullar ve kreşler birinci kere mart ayında kapandı. 11 milyon öğrenci bu devirde uzaktan eğitim aldı.

Ülkedeki her eyalet eğitim siyasetini kendisi belirlediği için farklı uygulamalar ortaya çıktı. Bu uygulamalar ortasında, elektronik postayla haftalık yahut birkaç günlük ödev verilmesi, öğretmenlerin görüntü konferansla ders anlatması ve öğrencilerin oluşturulan sayfalara ödevleri yüklemesi üzere örnekler yer alıyor.

Almanya’da okullar 4 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açıldı, akabinde yaz tatili başladı.

Almanya’daki ilkokullar, ağustos ayında maske takma koşulu ile tekrar açıldı. Ekim ayında başlayan ikinci dalga, beraberinde kısıtlamalar getirse de yüz yüze eğitim kesilmedi.

Hadise sayılarının artmasının akabinde getirilen kısıtlamalar nedeniyle 21 Aralık’ta başlaması gereken Noel ve yılbaşı tatili 16 Aralık’a çekildi. 8 Ocak’a kadar sürecek tatil sonrası okulların açılıp açılmayacağı şimdi muhakkak değil.

Macaristan’da 11 Mart’ta “acil durum” ilan edilirken, 16 Mart’ta çevrim içi eğitime geçilmesi kararlaştırıldı.

Hükümet, eylül ayında sokağa çıkma yasağı ve uzaktan eğitime geçilmesinin kelam konusu olmayacağını açıklasa da ikinci dalgada hadise sayılarındaki önemli artış üzerine 9 Kasım’da lise ve üniversiteler uzaktan eğitime geçti.

Macaristan’da ilkokul ve ortaokul öğrencileri yüz yüze, lise ve üniversite öğrencileri ise uzaktan eğitim görüyor.

RUSYA’DA ÇEVRİM İÇİ EĞİTİMDE TEKNOLOJİK MESELELER

Rusya’da merkezi idare salgının durumuna nazaran her federatif bölgenin kararlarını kendi alması tarafında hür bıraktı. Ülkedeki okulların küçük bir kısmı uzaktan eğitime geçerken, büyük kısmı olağan eğitime devam etti.

Salgının yayılmaya başladığı geçen eğitim-öğretim yılında okullarda ateş ölçmek ve velilerin okula gelmemesi kararı dışında rastgele bir önlem alınmadı.

Uzaktan eğitimde “Zoom” uygulaması kullanılırken, teknolojik imkanı olmayan öğrencilere kısa bildiri ya da telefonla ulaşılarak eğitim verilmeye çalışıldı.

Olaylarda önemli artış nedeniyle geçen eğitim-öğretim yılında okullar erken kapandı, üniversite imtihanı iki sefer ertelendi.

Rusya’da yeni eğitim yılı 1 Eylül’de başladı.

Okullarda maske ve toplumsal ara zaruriliği getirilmezken, bu da birtakım okulların kapatılmasına sebep oldu. Ülkede 16 bölgedeki 50’ye yakın okul salgın nedeniyle karantinaya alındı.

Federasyon genelinde bulunan 39 bin 900 civarında okulun sırf yüzde 2’si çevrim içi eğitime geçti. Birtakım okullarda ise karma sisteme geçilerek, küçük sınıfların okula devam etmesi kuralı getirildi.

Rusya’da çevrim içi eğitime geçilen bölgelerde teknolojik donanım konusunda ıstıraplar yaşandı.

ABD FARKLI EĞİTİM MODELLERİ, ÇİN’DE YÜZ YÜZE EĞİTİM

Salgının en fazla etkilediği ülke olan ABD’de federal idareden çok eyaletlerin kendi maddelerine nazaran işleyen eğitim sistemi de salgından nasibini aldı. Birçok eyalette mart ayında okullar çevrim içi eğitime geçerken, periyot sonuna kadar eğitimler bu formda sürdü.

Yaz aylarında salgının tesirinin hafiflemesiyle eylül başında birçok bölgede yüz yüze eğitime başlanırken, ekim ayıyla hadise ve meyyit sayıları tırmanmaya başladı. Eğitimde tekrar çevrim içi modele dönüldü.

ABD genelinde standart olarak uygulanan bir eğitim süreci bulunmazken, eyalet ve hatta kent idareleri salgının gidişatına nazaran eğitimin ne biçimde yapılacağına karar veriyor.

Ülke genelindeki uygulamalara bakıldığında “tamamen çevrim içi”, “yarı fizikî yarı çevrim içi” (hibrit) ve az sayıda da olsa “tamamen fiziksel” biçiminde sınıflandırılabilecek 3 metot öne çıkıyor.

Salgının ortaya çıktığı lakin uzun müddettir yüksek hadise sayılarının görülmediği Çin’de ise ülke genelindeki okullarda 242 milyon öğrenci salgın tedbirleri altında 18 Eylül’de yüz yüze eğitime başladı.

Eğitim Bakanlığına nazaran, öğrencilerin yüzde 90’ına tekabül eden bu sayı dışında kalan öğrenciler de 1 Ekim’deki ulusal tatilden sonra okullarına geri döndü.

Okullarda dersler genel manada yüz yüze yapılırken, ülke genelinde ilkokullar 16 Ocak, ortaokullar 23 Ocak, liseler 30 Ocak’tan itibaren yarıyıl tatiline girecek. Çin’de ikinci periyodun şubat sonuna hakikat başlaması planlanıyor.

ORTA DOĞU ÜLKELERİNDE SORUN ALTYAPI YETERSİZLİĞİ

Lübnan’da geçen eğitim yılının birinci yarısı, ekonomik krize karşı Ekim 2019’da başlayan protestolar nedeniyle verimli geçmediği üzere ikinci yarısı da salgın nedeniyle sekteye uğradı.

Eğitim ve Öğretim Bakanlığının kararıyla geçen eğitim-öğretim yılının ikinci yarısını çevrim içi eğitimle tamamlayan Lübnan’daki bu uygulama, 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamada 30’dan fazla okulun kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle vazgeçilmez hale geldi.

Bu yıl eğitim programını ekim ayında başlatan Bakanlık, lise ve üniversite eğitimini tümüyle uzaktan sürdürürken, ilköğretimi ise haftanın en az 2 gününü yüz yüze, bir kısmını da çevrimiçi olarak gerçekleştiriyor.

Özel “Ravafit” Okulları Müdürü Sami Hatib, ülkede saatlerce süren elektrik kesintilerinin, internetin yavaş olmasının, öğrencilerin kâfi imkanlara sahip olmamasının ve imkanları olanların da aygıtları kullanma sorunu yaşamasının uzaktan eğitimin gereğince verimli olmasını engellediğini belirtti.

Irak’ta 29 Kasım’da başlayan yeni eğitim yılı salgın tedbirleri gölgesinde sürüyor. Ülke genelinde ilkokul, ortaokul ve liselerde haftada 1 gün yüz yüze, 4 gün de çevrim içi eğitim verilirken, üniversiteler salgın tedbirlerine uyarak kendi programlarını uygulamaya devam ediyor.

Ülkede eğitim, internet ve elektrik hizmetlerindeki yetersizlikler nedeniyle önemli aksaklıklarla sürdürülüyor.

İRAN’DA ÇEVRİM İÇİ EĞİTİM, FAKİR BÖLGELERDEKİ ÖĞRENCİLERE ULAŞMADI

İran’da üniversiteler dahil tüm okullar ve dini eğitim merkezlerinde eğitime 23 Şubat’ta orta verildi.

Eğitim ve Öğretim Bakanlığına bağlı birinci ve orta dereceli okulların dersleri devlet televizyonuna bağlı bir kanal üzerinden veriliyor. Bakanlık tarafından geliştirilen ve 20 Nisan’da faaliyete giren “Öğrenci Toplumsal Ağı” (ŞAD) uygulaması üzerinden de öğretmenler manzaralı eğitim verebiliyor.

Şimdiye dek 10 milyondan fazla öğrencinin kullanmaya başladığı uygulamadan ülke genelindeki 16 milyon öğrencinin faydalanabilmesi hedeflense de bilhassa fakir eyaletlerdeki pek çok öğrenci gerekli teknolojik imkanlardan mahrum olmaları nedeniyle bu programdan faydalanamadı.

İran’daki okullar 7 aylık ortadan sonra 5 Eylül’de tekrar açılsa da öğrencilerin derslere fizikî iştiraki mecburî tutulmadı. Birçok aile, salgın tasasıyla çocuklarını okula göndermedi.

Eğitime 14 Mart’ta orta veren Mısır’da devlet televizyonu üzerinden bir mühlet eğitime devam edilse de gereken randıman alınamadığı gerekçesiyle öğrencilere ödevler verilmesi kararlaştırıldı. Mısırlı öğrenciler, böylelikle müfredatı tamamlamadan 2019-2020 eğitim-öğretim yılını kapattı.

Yeni periyotta yüz yüze eğitimin sürdürüldüğü Mısır’da, son 1 aydır artan olaylar nedeniyle aileler çocuklarını okula göndermiyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı da devam mecburiyetini iptal etti. Üniversitelerde ise yüz yüze eğitim mecburiyeti sürüyor.

JAPONYA’DA OKULLAR KADEMELİ OLARAK YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİYOR

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığının yaptığı araştırmada, uzaktan eğitimi sürdüren eğitim kurumlarının sayısının gitgide azaldığı ortaya çıktı. Uzaktan eğitimi tercih eden kurumların birçok, başşehir Tokyo ve etrafındaki eyaletlerde yer alıyor.

Japonya’da nisan-mayıs devrinde OHAL nedeniyle okullar yaklaşık 45 gün kapalı kalmış, OHAL sonrası okullarda eğitime devam edilmesi kararlaştırılmıştı.

Salgının tesirini ağır olarak gösterdiği 18 Mart’tan 22 Temmuz’a kadar okulların kapatılarak eğitimin internet üzerinden sürdürüldüğü Malezya’da hükümet, ekimde virüsün üçüncü dalgasının yayılmasıyla eğitim-öğretim yılını erken bitirme kararı aldı.

Eğitim Bakanlığı, 18 Aralık’ta sonlanması planlanan eğitim-öğretim yılını 9 Kasım’da sonlandırdı. Ülkede yeni eğitim-öğretim yılının 20 Ocak’ta başlaması planlanıyor.

Endonezya’da ise mart ayından bu yana salgın tesirinin ağır görüldüğü eyaletlerde okullar kapatılarak çevrim içi eğitime geçilirken, sarı ve yeşil bölge olarak belirlenen kentlerde yüz yüze eğitim denetimli olarak devam ediyor.

Ülkede Ocak 2021’de yüz yüze eğitime devam edilmesi planlanıyor.

Avustralya’da salgının yaygın olduğu periyotlarda okullar, zarurî işlerde çalışan işçinin çocukları dışındaki öğrencilere yüz yüze eğitime kapatılarak eğitim toplumsal medya platformları üzerinden sürdürüldü.

Lokal idareler tarafından sağlanan tabletlerle derslere canlı olarak katılan öğrenciler, hazırladıkları ödevlerini dijital ortamda öğretmenlerine ulaştırdı.

Avustralya’daki okullar aralık ortasından itibaren yaz tatiline girdi.

Yeni Zelanda’da ise yasakların yürüklükte olduğu periyotlarda çevrim içi eğitime geçildi. Nisan sonunda Kovid-19’a karşı zafer ilan eden ve mayıs ayında yine yüz yüze eğitime başlanan ülkede, aralık ortasında yaz tatili başladı.

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar
  1. Sevgi dedi ki:

    İnanmıyorum yaaaaa.

ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort