Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
8,3580
EURO
9,9314
ALTIN
486,68
BIST
1.400
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Çarşamba Sıcak
35°C
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
35°C
Cumartesi Gök Gürültülü
32°C

Riskli yapıların dönüşümünde hak kaybı olmayacak

İnanılmaz toplanan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 30 Ekim zelzelesi sonrasında ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen yapılar ile 1998 …

Riskli yapıların dönüşümünde hak kaybı olmayacak
02.03.2021 18:00
0
A+
A-

İnanılmaz toplanan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 30 Ekim zelzelesi sonrasında ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen yapılar ile 1998 yılındaki yönetmelik öncesi ruhsat alan yahut 6306 sayılı maddeyle riskli kabul edilen yapıların dönüşümüne ait düzenleme oy birliğiyle geçti. Yeni düzenlemeye nazaran sarsıntıda meskenleri hasar gören yurttaşlar, yeni yapacakları konutlarda hak kaybı yaşamayacak.Meclis’te konuşan Lider Tunç Soyer, yeni düzenlemenin yalnızca hasarlı yapıları değil, benzeri bir felaket yaşanırsa hasar alma ihtimali olan yapıları da ilgilendirdiğini söyleyerek “Tüm Türkiye’ye örnek olacak bir adım atmış oluyoruz. Bu, depremzedelerimiz için bir müjde. Geleceğimizle ilgili riskleri, tehditleri azaltmak için yola çıktık” dedi.İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer idaresinde fevkalâde toplanan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 30 Ekim 2020’de meydana gelen sarsıntının akabinde ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen ruhsatlı yapılar ile 1 Ocak 1998 tarihinde yürürlüğe giren “Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik” öncesinde ruhsat alarak yapılan yapılar yahut 6306 sayılı kanun kapsamında riskli yapı olarak belirlenen ruhsatlı yapıları kapsayan düzenleme oy birliğiyle geçti. Düzenleme sayesinde birebir vakitte sarsıntıda konutları hasar gören yurttaşlar, yeni yapacakları konutlarda hak kaybı yaşamayacak. Düzenlemeyle İzmir’de planlı ve sağlıklı kentsel yerlerin oluştuğu bölgelerde risk kümesinde bulunan ruhsatlı yapıların ayrıntılı taban etütleri doğrultusunda sarsıntı yönetmeliğine uygun olarak dönüşümü amaçlanıyor.

Ortak akıl vurgusu

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “30 Ekim sarsıntısı sonrasında, bundan sonra bu kentte emsal felaketlerle karşılaştığımızda tahribatların azaltılması ve can kaybı yaşanmaması için yapı stoğumuzla ilgili neler yapılabileceği, planlarımızda ne cins inisiyatiflerin ortaya konulması gerektiğine dair kapsamlı bir çalışma başlattık. Bu çalışma Meclis gündemine gelecek olgunluğa gerişti. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile müzakere edilerek, onların da onayı alınarak yol alındı. Bu bahsin olgunlaşması için emek veren Meclis üyelerine, Bakanlık temsilcilerine ve bürokratlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Lider Soyer ortak akılla Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmaya imza atıldığına dikkat çekerek “Bu çalışma sayesinde ortak aklın ne kadar değerlidir gördük. Tüm Türkiye’ye örnek olacak bir adım attık. Bu depremzedelerimiz için bir müjde. Süratli yol almayı sağlayacak bir tablo oluşturuyoruz. Geleceğimizle ilgili riskleri, tehditleri azaltan bir adım atmış oluyoruz” dedi.

“Can kaybı olmasın diye yola çıktık”

Yeni düzenlemeyle ilgili farklı seslerin çıkabileceğine dikkat çeken Soyer, “Birinci olarak bu düzenleme kaçak yapılara meşruiyet kazandırmak için yapılan bir çalışma değil. Ruhsatlandırılmış, planlı alanda yer alan binalarla ilgili verilen bir karar. Ne nüfus yoğunluğunu ne de yapılaşmayı arttırıyoruz. Mevcut durumu koruyarak zelzele nedeniyle kaybolan haklarını vatandaşa iade ediyoruz. Bu düzenleme yalnızca hasarlı yapılarla ilgili değil, emsal bir felaket yaşanırsa hasar alma ihtimali olan yapıları da ilgilendiriyor. Biz bir daha bu türlü bir felaket yaşandığında can kaybı olmasın diye yola çıktık” diye konuştu.

“İlçe belediyelerine misyon düşüyor”

Lider Soyer bu düzenlemeyle ilçe belediye liderlerine değerli vazife düştüğünü vurgulayarak şöyle dedi: “Mevcut durumu korunacak alan değimimiz alanlarla ilgili ilçe belediye liderlerinin çalışma yürütmesini istiyoruz. Bu alanlar hem hasarlı yapılar hem hasara uğrama ihtimali olan yapıları kapsıyor. Burada çok tiziz çalışarak süratli biçimde tespitlerin yapılması ve bunun Büyükşehir Meclis’ine gelmesi gerekiyor. Biz bu düzenlemeyle ilçe belediye liderlerimizin işlerini kolaylaştıracak bir çalışma yapmış oluyoruz.

”Orta hasarlı yapılar için Dünya Bankası formülü

30 Ekim sarsıntısının akabinde kentteki yapı stoğu envanterini çıkartmak için süratle çalışmaya başladıklarını hatırlatan Soyer, “İnşaat Mühendisleri Odası ile önümüzdeki hafta yapı envanteri çalışmasını başlatıyoruz. Bu da çok kıymetli bir dataya sahip olmamıza imkan verecek. İkinci olarak geçen hafta Cumhurbaşkanımız İzmir’e gelmişti. Ona da sarsıntı sonrası oluşan ziyanların telafisiyle ilgili Dünya Bankası ile müzakere sürecinde olduğumuzu arz ettim. 250 milyon dolarlık düşük faizli ve 30 yıl vadeli bir kaynak yaratmıştık. Vilayetler Bankası üzerinden aktarılacak kaynak. Bunu anlattım. Benim şahsi izlenimim Cumhurbaşkanı’nın buna olumlu baktığını istikametinde. Mevzuyu inceleteceğini söyledi. Bir an evvel olursa bu kaynağı Dünya Bankası’nın bir iki ay içinde aktarması mümkün. Bu kaynağın en kıymetli yanı, orta hasarlı yapılarla ilgili kentsel dönüşüm başlatacak olmamız. Hükümet ağır hasarlı yapılar için tahlil ortaya koyuyor ancak mevzuatımızda orta hasarlı binalarla ilgili boşluk var. Biz bu kaynağı bu istikamette kullanmak istiyoruz ve can suyu olsun istiyoruz” formunda konuştu.

“Kılıçdaroğlu 13 Mart’ta burada olacak”

Lider Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin birinci olarak afet odaklı ikinci olarak da planlı bölgelerde kentsel dönüşüm çalışması yürüttüğünü belirterek kelamlarına şöyle son verdi: “Örnekköy’de 190 konutun temeli atılarak bin 10 konutun yıkımı başlayacak. Ege Mahallesi’nde de yıkımlar başlamıştı. Artık imalatlar başlayacak. Bin konut Ege Mahallesi’nde, toplamda 2 bin 200 konutla ilgili yol almaya başlıyoruz. CHP Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu da 13 Mart’ta burada olacak ve başlıyoruz.”

“Beş ay müddetleri var”

İzmir Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin ise yapılan düzenlemenin içeriğine ait bir sunum yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Küme Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise komitelerin 5 ay üzere kısa bir müddette hazırlık yaptığını belirterek “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile müzakerelerle bu noktaya gelindi. Kentsel dönüşümün hızlı bir halde yapılacak olması çok değerli. İlçe belediyelerinin 5 ay üzere bir mühleti var. Sonrasında Büyükşehir’e onay için gelecek. Sonrasında dönüşüm gerçekleşmeye başlayacak” dedi.

“Başka kentlere de örnek olsun”

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “Kentimiz için büyük kıymet arz eden bu çalışma için Bakanımız Murat Kurum ve Liderimiz Tunç Soyer mutabık kaldılar. Bu kent için siyasi parti ayrımı yapmadan kenetlendik” dedi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Küme Lider Vekili Selahattin Şahin ise tek gündemle İzmir için toplanıldığını belirterek “Başka kentlere de örnek olsun. Afetler durmuyor fakat önlem almamız gerekiyor. Güzel uğurlu olsun” dedi. DÜZGÜN Parti Küme Lider Vekili Kemal Sevinç de, “Bugün İzmir’imiz için çok kıymetli bir mevzu üzerinde oy birliğiyle karar aldık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” halinde konuştu. Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal ise zelzele ve sonrasındaki süreç için ilçe belediye liderlerine ve İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Soyer’e teşekkür ederek “Bugün burada çok değerli bir karar aldık. Oy birliğinden ötürü Meclis’e şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İmar planlarıyla ilgili revizyon çalışmaları sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in 30 Ekim’deki sarsıntının akabinde ruhsatlı yapıların dönüşümünü hem kolaylaştırmak hem de hızlandırmak için İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunduğu önergenin akabinde süratle çalışmalar başlatılmıştı. Yeni düzenleme için İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilgili İhtisas Kurulları ile İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Yapı Denetim Dairesi Başkanlığı, Sarsıntı Risk İdaresi ve Kentsel Düzgünleştirme Dairesi Başkanlığı ile birlikte ilçe belediyelerinin yanı sıra meslek odalarının da görüşleri alındı.

Büyükşehir, bilhassa kent merkezindeki kaçak yapılaşmaların ağır olduğu bölgelerde yol, otopark, yeşil alan, toplumsal kültürel alanlar üzere kamusal alanların artmasını, nitelikli kentsel hayat alanlarının oluşturulmasını öngören revizyon imar planları hazırlamaya ve mahalle ölçeğinde yerinde dönüşüm uygulamalarına da devam ediyor.Riskli ilçeler için özel kararBu kapsamdaki yapıların dönüşümüne ait süreçte, ilgili ilçe belediyelerince öncelikle yürürlükteki imar planlarında “Mevcut Plandaki Durumu Korunacak Alan” hudutları tespit edilecek. Bu alanlarda kalan risk kümesindeki ruhsatlı yapıların yıkılıp yine yapılmasının talep edilmesi halinde yeni yapılacak yapılar için yürürlükteki imar planı kullanım kararlarına uyulması kaydıyla unsur ve asıllar (plan notları) çerçevesinde uygulama yapılabilecek. Kentteki öbür ilçelere nazaran sarsıntı konusunda çok daha riskli bölgeler ortasında yer alan ve Genel Hayatı Tesirlilik Kararı verilmiş olan Bayraklı, Bornova, Karaburun, Seferihisar ilçelerinde “Mevcut Plandaki Durumu Korunacak Alan” sonlarının belirlenmesi gerekmeyecek.

Mevcut ruhsatlı yapının taban alanı yeni bina için kullanılabilecek

Mevcut ruhsatlı yapının, taban alanlarında ve toplam yapı inşaat alanlarında yürürlükteki mevzuatlar nedeniyle yaşanan kayıplarının önüne geçilmesi için yapılan düzenlemede, yapı stoğu olarak risk kümesinde bulunan yerleşmelerin tespit edilerek bu bölgelerde yapı bazlı gerekli tedbirlerin alınması, mevcut yapıların yapılaşma haklarında, mevcut kitle ve gabarisinde rastgele bir kayıp olmadan tekrar yapılabilecek.İlçe belediyeleri ada içerisinde yer alan mevcut ruhsatlı yapıların bahçe aralıklarını dikkate alarak ada bazında kitle etüdü hazırlayacak. Bu doğrultuda mevcut ruhsatlı yapının taban alanında rastgele bir kayıp olmadan, parsel alanının yüzde 60’ına kadar yeni yapı için kullanabilecek. Ayrıyeten mesken sahipleri yürürlükteki mevzuata nazaran mecburî olan yangın merdivenleri, yangın güvenlik holleri ve asansörlerden ötürü taban alanlarında kayıp yaşamayacak.

Toplam inşaat alanında kayıp yaşanmayacak

Yurttaşların risk kümesindeki mevcut ruhsatlı yapısının yıkılıp yine yapılmasını talep etmesi halinde, mevcut ruhsatlı yapısının ruhsat eki mimari projesi üzerinden hesaplanan toplam yapı inşaat alanını rastgele bir kayıp yaşamadan kullanabilecek. Ek olarak, mevcut ruhsatlı binasında bulunmayan fakat yürürlükteki mevzuatlar doğrultusunda yapılması mecburî olan korunumlu ya da korunumsuz olağan merdiven dışındaki yangın merdiveni, korunumlu koridorun taban ölçülerdeki alanı, yangın güvenlik holleri ve asansörler ile binanın bodrum katlarında bütün cepheleri büsbütün gömülü ve ortak alan niteliğindeki otopark, sığınak, su deposu ve güç odası alanlarının toplam yapı inşaat alanında kayıp yaşanmadan yapılması sağlanacak.

Ruhsatlı yapıların kat sayısı korunacak

Hazırlanan çalışmaya nazaran mevcut ruhsatlı yapının kat adedinin, yürürlükteki imar planında belirlenen kat adedinden fazla olması halinde, mevcut yapının kat sayısı korunacak.

Yeni yapılaşacak parseller ile komşu parsellerdeki kitleler ortasında yükseklik farkı oluşmaması için, bina gabarilerini belirlemeye ilçe belediyesi yetkili olacak.Yine birden fazla yapının yer aldığı parsellerde, yapılardan birinin ya da bir kısmının yıkılıp tekrar yapılmasının talep edilmesi halinde; parselde bulunan tüm mevcut ruhsatlı yapıların yapı ruhsatı ve eki mimari projeleri üzerinden taban alanları ve toplam yapı inşaat alanları hesaplanarak teminat altına alınması sağlanacak.Ada bütününde uygulamaların teşvik edilmesi ve yol, park, otopark üzere alanların muhtaçlığa nazaran arttırılması emeliyle mevcut ruhsatlı yapıların toplam (yapı) inşaat alanı hesaplarından gelen haklarını birlikte kullanabilmeleri sağlanacak. Ayrıyeten bölgenin taban yapısı ile etraftaki mevcut teşekküller ve siluet dikkate alınarak kat yüksekliklerinin arttırılması istikametinde ilçe belediyelerince imar planı değişikliği hazırlanması da sağlanacak.Kamuya ilişkin yapılar da, mevcut kitle ve gabarisinde rastgele bir kayıp olmadan yıkılıp yine yapılabilecek.

Düzenlemeden kimler faydalanamaz?

Tarım alanları, doğal karakteri korunacak alanlar üzere hassas bölgeler, düzenleme kapsamı dışında tutuldu. Buna nazaran; yapı yasaklı alan, heyelan alanı, taşkına maruz alan, kıyı alanı, ziraî nitelikli alan, orman alanı, sit ve başka müdafaa alanları (Koruma Maksatlı İmar Planı bulunan alanlar hariç), hassas alanlar, doğal karakteri korunacak alanlar, dünya mirası alanları, 5366 sayılı Kanun gereği Bakanlar Heyeti kararıyla ilan edilen yenileme alanları, Rezerv Yapı Alanları ve başka özel kanunlar ile belirlenen alanlarda kalan taşınmazlar faydalanamayacak. Ayrıyeten yapı kayıt evrakına bahis edilen alanlar da bu kapsamda değerlendirilmeyecek ve kazanılmış hak oluşturmayacak.

Kontroller tutanak altına alınacak

Yapılan düzenlemeye nazaran; bu unsur ve asıllar kapsamında yıkılıp tekrar yapılacak yapıların bulunduğu parsellerde; Türkiye Zelzele Tehlike Haritası ve haritada tarifli sarsıntı bilgileri ile ilgili mevzuatta belirtilen temellere uygun olarak binayı tesiri altına alabilecek zelzele ve başka afet tehlikelerinin yaratabileceği hasarları engelleyecek tedbirler ile temel ve tasarım parametrelerini içerecek yer ve temel etüdü raporunun hazırlanması ve rapora uyulması zarurî olacak. Bu alanlarda hazırlanacak taban ve temel etüt raporları ile tekrar sondaj üzere arazi araştırmalarının yanı sıra muhtaçlık duyulan yer güzelleştirmesi proje uygulamaları için ilgili belediye yerinde kontrol yapacak. Kontrollerin tutanak altına alınması da mecburî olacak. Kontrol yapıldığına dair tutanak düzenlenmeden, ruhsat verilmeyecek.

5 yıl boyunca yürürlükte kalacak

Düzenleme İzmir Büyükşehir Belediyesi Harikulâde Meclis toplantısında görüşülüp karara bağlanacak. Bu doğrultuda belirlenen prensip ve asılların uygulanmasına yönelik ilçe belediyelerince alınacak meclis kararları İzmir Büyükşehir Belediyesine iletilecek. Onama süreçlerinin tamamlanmasının akabinde ilgili ilçe belediyelerinde askıya çıkarılacak. Askı müddetince itiraz olmaması halinde yürürlüğe girecek plan notları, risk kümesindeki yapıların dönüşümünü hızlandırmak hedefiyle 5 yıl boyunca yürürlükte kalacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar
  1. Nermin süzen dedi ki:

    Devletimizin bilime ve bilim adamlarına daha fazla değer vermesi, hakkını net olarak vermesi gerektiğini her platformada belirtmeliyiz.

  2. Necati ayvaz dedi ki:

    Sonunda kaliteli ve gerçek bir habercilik anlayışı gördüm. Helal olsun.

ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort