Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
8,3580
EURO
9,9314
ALTIN
486,68
BIST
1.400
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Çarşamba Sıcak
35°C
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
35°C
Cumartesi Gök Gürültülü
32°C

Muhacirleri geri iten Yunanistan’a makûs haber

Muhacirleri geri iten Yunanistan’a makûs haber
23.06.2021 20:30
0
A+
A-

Beynelmilel Bağışlama Teşkilatınca hazırlanan bir raporda, kumpassız muhacirlerin Türkiye’ye doğru geri itilmesinin Yunanistan’ın fiili hudut siyaseti haline geldiği belirtilerek Avrupa Birliği’nin AB Yunanistan hakkında ihlal prosedürü başlatması istendi.

Örgütün “Şiddet, Palavralar ve Geri İtmeler” isimli raporunda muhacirlerin gördüğü makûs muameleler ve geri itmeler belgelendi.

Avrupa hudutlarındaki şiddetin herkesi ilgilendirdiği kaydolunan raporda, Haziran-Aralık 2020’de çoğu Meriç Nehri’nde olmak üzere Türkiye’ye 21 yeni geri itmenin belgelendiğine yer verildi.

Örgütün konuştuğu 16 kumpassız muhacirin, şiddet ve nezaret sonrası geri itildiklerini söylediği aktarılan raporda, geri itmelerin Yunanistan’ın fiili hudut siyaseti haline geldiği vurgulandı.

Raporda, bazı geri itmelerin hudutların çok ötesinde başladığı, bu kapsamda Yunanistan’ın kuzey ve kuzeybatısında huduttan uzakta bulunan 5 bireyin nezaretine alındığı ifade edildi.

– GERİ İTMELERİ ASKERLER, POLİSLER İLE SİVİL GİYİMLİ BİREYLER YAPIYOR

Göçmenler, üniformalı “askerler” veya “polisler” ile genellikle sivil giyimli bireyler tarafından geri itildiklerini söyledi.

Geri itilen muhacirlerin yarısından aşırısının, legal desteğe ulaşımları olmaksızın veya kayıtları alınmaksızın sevinci olarak nezaretinde yakalandığı vurgulanan raporda, tespit edilen nezaret yerleri arasında Gümülcine’deki Gomoniçe limanı, Bıdıklı hudut karakolu ve Poros Adası’nın da bulunduğu aktarıldı.

– EZİYETE VARAN MAKÛS MUAMELE

Raporda, Avrupa Eziyeti ve İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele ve Cezayı Tedbire Kurulunun CPT Poros’ta günün sonunda atılan nezaret kayıtlarının, adanın geri itmeler için kullanıldığına dair emin ispatlar sunduğuna dair değerlendirmesine de atıfta bulunuldu.

Orada yakalanan sığınmacıların geri itmelerden hemen evvel tokat, tekme ve cop darbesi gibi menedilmiş muamelelere şahit olduğu veya bunları yaşadığı aktarıldı. Omurga ve el kırıkları, çürükler gibi kimileri eziyete varan ciddi yaralanmalardan bahsedildiği ifade edilen raporda, bayanların ve çocukların gözleri önünde erkeklerin üryan bir biçimde arandığı ve şiddet gördüğüne vurgu yapıldı.

Raporda, Türkiye’nin de erişenleri Yunanistan’a geri dönmeye zorladığına dair duyumlar alındığı öne sürüldü.

– “AB YUNANİSTAN HAKKINDA İHLAL PROSEDÜRÜ BAŞLATMALI”

Yunanistan ve değişik AB ülkelerinin bu ihlalleri durdurması ve bunların mesullüğünü kabul etmesi gerektiği vurgulanan raporda, suistimaller için adalet sağlamanın zaman akdikeni, güç ve şu ana kadar tesirsiz olduğuna dikkat çekildi.

Raporda sığınmacıların mülklerine el konulmasının da geri itmelere ait ispat sunmalarını yasakladığına işaret edildi.

AB’nin geri itmelerle işlenen ciddi insan hakları ihlalleri için Yunanistan hakkında ihlal prosedürü başlatması gerektiği belirtilen raporda Avrupa hudut eforu Frontex’in de suistimallerden habersiz olduğunu iddia edemeyeceğinin altı çizildi.