Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
7,5345
EURO
8,9835
ALTIN
411,42
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
13°C
İstanbul
13°C
Sağanak Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
8°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
13°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
12°C

Konut tozu konusundaki eğitim eksikliği sıhhatimizi etkiliyor mu?

Dyson, hijyenin her şeyden kıymetli olduğu bu periyotta, paklık alışkanlıklarını ve davranışlarını araştıran, konut tozu anlayışımızı ve …

Konut tozu konusundaki eğitim eksikliği sıhhatimizi etkiliyor mu?
24.02.2021 05:24
0
A+
A-

Dyson, hijyenin her şeyden kıymetli olduğu bu periyotta, paklık alışkanlıklarını ve davranışlarını araştıran, konut tozu anlayışımızı ve sıhhatimiz üzerindeki tesirini derinlemesine inceleyen birinci yıllık global toz araştırmasının sonuçlarını duyurdu.

10 ülkeden 10.754 iştirakçiyle yürütülen araştırma , tozun tasa kaynağı ve paklık için tetikleyici olmasına karşın, dikkat cazip halde az kişinin konutlarındaki tozun kaynağının farkında olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya katılanların yüzde 59’u COVID-19 salgınından bu yana daha sık paklık yapsa ve her 4 şahıstan 1’i konutlarındaki toz konusunda “aşırı derecede endişeli” olsa da birçok; konut tozu, virüsler ve öteki mikrobik canlıların ortasındaki potansiyel temas hakkında kararsız kalmaya devam ediyor.
Dyson’da Mikrobiyoloji Araştırma Bilimcisi Dennis Mathews bahisle ilgili, “Çok azımız konutlarımızdaki tozun içinde ne olduğu hakkında düşünüyor. Görünen toz bileşenlerinin ötesinde, görünmez yapısına ait genel anlayışımız sonlu.” diyor.

Konut tozu; meyyit deri hücreleri, saç, toz akarları, toz akarı dışkıları, bakteriler, virüsler, küf, küçük böcekler ve öteki lifler dahil olmak üzere karmaşık parçacıklardan oluşur. Bu parçacıkların birçok sırf mikroskop altında görülebildiğinden, birden fazla kişinin iç yerdeki toz hakkında net bilgisinin olmaması şaşırtan değil.
Mathews, “Bu görünmez bileşenler sıhhatimizi etkiliyor. Bu yüzden insanların konut tozunu, hatta göremedikleri tozu en düzgün biçimde nasıl yok edeceklerini anlamaları çok kıymetli. Beşerler, tozların içinde ne olduğunun ve toz oluşumunun nasıl geliştiği konusunda daha şuurlu olsalardı, konutlarını temizlerken vakitlerini ve dikkatlerini nereye odaklayacaklarını daha düzgün bilirlerdi”. diye belirtiyor.

Dyson Global Toz Araştırması, 5 bireyden 1’inin virüslerin konut tozunda bulunabileceğini öğrendiklerinde şaşırdığını ve yüzde 5 ‘ten azının toz akarlarının ve dışkılarının toz bileşenleri olduğunu bildiğini gösterdi. Gerçekte mesken tozu akarı dışkısı, dünya çapında alerjenik hastalıkların en kıymetli etkileyicileri olarak kabul ediliyor.

Mathews, “Uzmanlar ortasında tozun hastalığın bulaşmasında oynadığı rol konusunda tartışmalar var. Birinci çalışmalar toz ve virüsler ortasında bir ilişki olduğunu gösterirken, bunu hakikaten anlamak için daha fazla araştırmaya gereksinim duyuluyor. Bu global araştırma da konutlarımızda tozu oluşturan şeyler hakkında daha fazla eğitime muhtaçlık olduğunu gösteriyor. İçeride çok daha fazla vakit geçirdiğimiz global bir pandeminin akabinde, insanların sıhhatimizi etkileyebilecek mikroskobik parçacıkların konutlarımızın her yerinde toz halinde bulunabileceğini ve birçok kişinin günlük olarak paklık yapması gerektiğini fark etmesi kıymetli.” diye ekliyor.

Gerçekten, beşerler konutta daha az toz olmasının daha sağlıklı bir ortam yarattığını kabul etme eğilimindeyken (yüzde 77) ve araştırmaya katılanların üçte biri, tozu temizlemenin ana sebebinin “sağlıklı kalmayı” sağlamak olduğunu belirtirken, tozun sıhhat üzerindeki tesiri büyük ölçüde bilinmeyen.
Dennis, “Tozu düşündüğümüzde, bu araştırmanın sıhhatimizi etkileyebilecek mikroskobik parçacıkları görmezden gelmememiz gerektiğini gösterdiğini umuyoruz. Gözümüzle görebildiğimiz tozla paklık durmamalı.” diye açıklıyor.

Türkiye’de Yapılan Mesken Tozu Araştırması Neleri Ortaya Çıkarmıştı?

2020 yılında Dyson’ın Türkiye’deki konutlarda bulunan kirleticiler, bunların sıhhat üzerindeki tesirleri ve paklık alışkanlıklarıyla ilgili bilgi edinebilmek hedefiyle İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi’yle gerçekleştirdiği “Ev Tozu Araştırması” da dikkat alımlı sonuçlar ortaya koymuştu.
Araştırmaya nazaran bireylerin yüzde 75’i meskenlerinde bulunan toz tiplerinin farkında değilken, araştırma yürütülen meskenlerde en çok ağır metallere (yüzde 93’ünde 14 farklı ağır metal) daha sonra bakterilere (yüzde 43,3’ünde 7 farklı bakteri) ve son olaraksa mantarlara (yüzde 26,7’sinde tek çeşit mantar) rastlandı. Bu sonuçlara nazaran; 10 meskenden 9’unda metal ve ağır metale rastlanırken, meskenlerde görülen ortalama metal sayısının bakteri sayısından yüzde 150 daha fazla olduğu görüldü.

Elde edilen sonuçlara nazaran; konutlarda kelam konusu alerjenlerle yaşayanlar, yüzde 22 oranında teneffüs bozuklukları, zatürre, burun, göz vb tahrişler, yüzde 22 oranında beyin fonksiyonlarında bozulma, kemik yapısında zayıflık, doğurganlıkta azalma, yüzde 22,5 oranında böbrek, karaciğer problemleri ve yüzde 11,3 oranında kırmızı kan hücrelerinde azalma ve kromozon bozuklukları-mutasyonlara uygun hale gelme sorunlarıyla karşı karşıya. Araştırma; meskeninde ağır ölçüde bakteri bulunan bireylerin yüzde 56,7’sinde alerjik hastalıkların, bakteri ve metal yoğunluğu yüksek meskenlerdeki bireylerin yüzde 7,69’undaysa alerji ve astım sorunlarının birebir anda olduğunu gösterdi.

Üstelik hastalıklara rastlanan konutların yüzde 100’ü seyrek ya da orta sıklıkta değil, tersine sıklıkla elektrikli süpürgesiyle paklık yapıyor. Çok ayrıntılı olmasa da çoklukla haftada ortalama 3 kere elektrikli süpürge kullanıyor. Çoğunlukla astım hastalığına sahip ve konutunu haftada yaklaşık 3 sefer temizlediğini belirten bireylerin (yüzde 99,78) yaşadıkları ortamda hastalığa sebep olan parçacıklara rastlanması, hakikat biçimde paklığın değerini bir sefer daha gözler önüne seriyor.

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar
  1. Ahmet can dedi ki:

    Gerçekten hayret edici, Yazık diyecek söz bulamıyorum.