Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
8,7690
EURO
10,4227
ALTIN
498,83
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Gök Gürültülü
28°C
Perşembe Gök Gürültülü
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
27°C

Kilit kesimlerde Kovid-19 sonrası toparlanma yol haritalarıyla sağlanacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kovid-19 Krizine Karşılık ve Dayanıklılık Projesi” kapsamında Türkiye iktisadı için kilit ehemmiyete …

Kilit kesimlerde Kovid-19 sonrası toparlanma yol haritalarıyla sağlanacak
27.05.2021 08:48
0
A+
A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kovid-19 Krizine Karşılık ve Dayanıklılık Projesi” kapsamında Türkiye iktisadı için kilit ehemmiyete sahip dokuma, lojistik, besin, makine ve otomotiv dallarında 25 farklı “kırılgan kesimler tahlil raporu” hazırladıklarını belirterek, “Bu da bilhassa iş ve tedarik kesintilerini önlemek için yol haritalarında bize yardımcı oldu.” dedi.

Bakan Varank, çevrim içi olarak gerçekleştirilen “Kovid-19’un Kırılgan Dala Tesirleri Raporları Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, sıhhat krizinin ötesine geçen Kovid-19 salgınının hayatın her alanına tesir ettiğine işaret ederek sorunun tahlili için global bakış açısı ve iş birliklerinin gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde uyguladıkları ve Japon hükümetince finanse edilen projenin, global salgınla çabada memleketler arası iş birliğinin en hoş örneklerinden biri olduğuna dikkati çeken Varank, “Salgının tesirlerinin çok boyutlu bir yaklaşımla ele alındığı projede, kırılgan dalların toparlanmasına katkı sağlayacak çok ayrıntılı bölgesel tahliller yapıldı. Geliştirilen bölge ve kesim bazlı bu tahliller siyaset imal süreçlerimizde kıymetli bir girdi teşkil edecek.” diye konuştu.

Varank, projede ayrıyeten KOBİ’lerde teknik kapasite artırımından genç işsizlerin hünerlerinin geliştirilmesine kadar birçok alanda nitelikli çıktılar ortaya konulduğunu, KOBİ’ler ve gençlerin salgın sonrası periyoda hazırlanmasına yönelik kapsamlı eğitim programları düzenlendiğini bildirdi.

Salgının global iktisada tesirlerinden bahseden Varank, bu süreçte Türkiye’nin sıhhat ve iktisat ortasında başarılı bir istikrar kurduğunu, uyguladığı siyasetlerle dünya genelinden olumlu ayrıştığını lisana getirdi.

“KOSGEB takviyesinden daha fazla işletmenin yararlanabilmesi için çalışıyoruz”

Varank, bu başarıda 19 yılda inşa edilen güçlü sıhhat altyapısıyla dinamik sanayi kesiminin katkısının büyük olduğunu belirtti.

Salgından turizm ve hizmet üzere dalların olumsuz etkilendiğini ve bu tesirleri hafifletmek için kapsamlı takviyeler sağladıklarını anımsatan Varank, “KOSGEB’in 5 milyar bütçeli ‘Mikro ve Küçük İşletmelere Süratli Takviye Programı’ ile imalat sanayi işletmelerimize ve teknoloji tabanlı start-up’larımıza 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredi takviyesi sunuyoruz. Müracaat süreci tamamlanan programda kıymetlendirme süreci başladı. Bu imkandan daha fazla imalatçı KOBİ’mizi nasıl faydalandırabiliriz memleketler arası kuruluşlarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Burada iyileştirmeler yaparak daha fazla işletmenin faydalanmasının önünü açmak için çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.

Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı başka bir takviye programıyla da esnaflara hibede bulunduklarını, yaklaşık 1 milyon 385 bin esnafın bundan yararlanabileceğini anlattı.

“İşletmelerin yükünü hafifletmek için birçok uygulamaya öncülük ediyoruz”

Bakanlık olarak da işletmelerin ve çalışanların yükünü hafifletmek, kabiliyetlerini artırmak için birçok uygulamaya öncülük ettiklerini söyleyen Varank, şunları kaydetti:

“TÜBİTAK, KOSGEB ve kalkınma ajanslarımız aracılıyla KOBİ’lerin pandemide karşılaştıkları problemleri tespit için alanda çalışmalar yürüttük. Kurumlarımızın sağladığı dayanaklarda proje sahipleri lehine esnemeler yaptık. Açtığımız yeni teşvik ve takviye davetleriyle ağır bakım aygıtları, teşhis kiti, maske, ilaç, hami materyal, bilişim uygulamaları ve aşı mevzularındaki birçok projeye takviye sağladık. Kalkınma ajanslarımız aracılığıyla ‘Kovid-19 ile Gayret ve Dayanıklılık Mali Dayanak Programı’nı ilan ettik. Bu programla salgının yayılımını azaltmak için acil tahlil önerisi sunan 63 projeye 42,9 milyon lira katkı verdik.”

Varank, salgın sürecinde ağır bakım teneffüs aygıtını, Bakanlık uyumunda bir ortaya gelen firmaların tasarlayıp ürettiklerini hatırlatarak hem Türkiye’nin ihtiyacını karşıladıklarını hem de gereksinim sahibi başka ülkelere hibe ve ihraç ettiklerini lisana getirdi.

Artık de Hindistan’da muhtaçlık duyulan tıbbi gereç ihtiyacını gidermek için seferber olduklarını anlatan Varank, “Hindistan’a oksijen jeneratörleri, teneffüs aygıtları, oksijen tüpleri ve ilaçlardan oluşan tıbbi yardımları iki askeri kargo uçağımızla dün gece gönderdik. Türkiye olarak salgınla çabada tüm dünyaya el uzatmaya, imkanlarımız ölçüsünde dayanak olmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Salgının tesirlerini tahlil eden bilimsel çalışmalara tartı veriyoruz”

Varank, bir yandan Kovid-19’un toplum ve işletmeler üzerindeki akut tesirlerini bertaraf ederken, öbür yandan salgının kısa ve uzun vadeli tesirlerini tahlil eden bilimsel çalışmalara yük verdiklerine dikkati çekerek, şu tabirleri kullandı:

“Salgının şimdi başlangıç periyodunda, Kovid-19’un toplumsal, beşeri ve ekonomik tesirlerine yönelik olarak TÜBİTAK aracılığıyla proje davetimizi açtık. Geçen şubat ayında bu davet kapsamında takviye verdiğimiz 97 projenin bulgularını iki günlük bir konferansla kamuoyu ile paylaştık. Bugün tanıtımını yaptığımız ve paydaşlarımızın katkısıyla hayata geçen proje de bu manada attığımız kıymetli adımlardan biri. Projede, yereldeki ve bölgelerdeki aktörlerin ekonomilerinin toparlanmasına, krizlere karşı dayanıklılıklarının artırılmasına ve kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesine odaklandık. Özel bölümün güçlendirilmesi, gençlerin mesleksel maharetlerinin artırılması projemizin temel önceliği. Bu kapsamda, birinci olarak bölgelerdeki kırılgan bölümlerin Kovid-19 krizi sonrası durumlarını tahlil ettik, yine toparlanma stratejilerini değerlendirdik. Türkiye iktisadı için kilit ehemmiyete sahip dokuma, lojistik, besin, makine ve otomotiv kesimlerinde 25 farklı kırılgan kesimler tahlil raporu hazırladık. Bunların yabancı lisanda olanları da mevcut. Bu da bilhassa iş ve tedarik kesintilerini önlemek için yol haritalarında bize yardımcı oldu. Buna dönük raporları hazırlarken de bunlardan faydalandık.”

Varank, kelam konusu bölümlerde faaliyet gösteren işletmelerin ihracat potansiyelinin artırılması için “Yeni Pazar Analizi” ve “Ürün Uzayı Analizi” raporlarını hazırladıklarını belirterek bu raporlarda, ihracatta gaye pazarlar ve eser çeşitliliği tahlillerinin yanında, rekabetin artırılmasına yönelik siyaset, strateji ve aksiyonların yer aldığını söz etti.

“Projenin bir öbür çıktısını ise ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin dijital marifetlerini geliştirmek için düzenlenen eğitim ve kapasite geliştirme faaliyetleri oluşturuyor.” diyen Varank, e-ticaret, dış ticaret, toplumsal medya pazarlaması üzere mevzularda düzenlenen eğitimlerden 3 binden fazla gencin faydalandığını bildirdi.

Varank, kelam konusu eğitimlerin gençlerin salgın sonrası devirde istihdam edilmelerinde önemli yarar sağlayacağına işaret ederek, şu bilgileri paylaştı:

“Kırılgan dallarda faaliyet gösteren KOBİ’lerimizin teknik kapasitelerini geliştirmek için de birçok eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürüttük. 500’e yakın işletmemiz, dijitalleşme, finansal tahlil, finansmana erişim, stratejik planlama ve yenilik üzere mevzularda eğitim ve danışmanlık hizmeti aldı. Proje tamamlandığında bu sayı 1000’e ulaşacak. Kalkınma ajanslarımızın kriz ve doğal afet sonrası idare yetkinliklerinin güçlendirilmesi için kapasite geliştirme faaliyetleri yürüttük. Bu kapsamda kalkınma ajansları çalışanına 8 modülde dayanıklılık eğitimi düzenledik.”

Bu tahlil ve eğitim faaliyetleriyle salgın sonrasındaki toparlanma sürecini hızlandırmayı, gelecekte karşılaşılabilecek krizlere karşı dayanıklılık oluşturmayı amaçladıklarını vurgulayan Varank, proje paydaşlarına teşekkür etti.

“KOBİ’lere finansal dayanak sağlayacağız”

JICA Türkiye Ofisi Lideri Nobuhiro Ikuro ise Türkiye’ye projede dayanak vermekten memnuniyet duyduklarını belirterek, Kovid-19 salgınına cevap vermek emeliyle geçen ay Dünya Bankası aracılığıyla KOBİ’lere KOSBEG iş birliğiyle süratli takviye projesi yapmaya karar verdiklerini ve KOBİ’lere finansal dayanak sağlayacaklarını söyledi.

Ikuro, toplumdaki kırılgan kümelere bu çeşit çalışmalar aracılığıyla yardım etmeye çalıştıklarını aktararak, “KOBİ’lere bu sene teknik dayanaklar de sunacağız. Teknik dayanak projemizin hedefi Türkiye’de yeni ortaya çıkmış danışmanlık hizmetine Japon danışmanlar tarafından dayanak vermek olacak.” dedi.

KOBİ’ler için ağustosta seminerler gerçekleştirmeyi planladıklarını aktaran Ikuro, “3 program gerçekleştirilecek. Bunlardan bir tanesi iş devamlılığını, biri işin büyütülmesi bir sonraki ise işlerin geliştirilip inovasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi olacak.” diye konuştu.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da aktiflikle özel dala ve kırılgan bölümlere dayanak olmaya çalıştıklarını tabir etti.

Türkiye’nin geçen periyotta ekonomik büyüme kaydeden sayılı ülkelerden olduğunu anımsatan Vinton, ülkenin salgınla gayret kapsamında yürüttüğü çalışmaların takdire şayan olduğunu lisana getirdi.

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar
  1. Sezen dedi ki:

    Neden böyle insanları haber değeri yokken gündeme alıyorsunuz?

ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort