Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
7,5198
EURO
8,9827
ALTIN
412,84
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
9°C
İstanbul
9°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
14°C
Çarşamba Çok Bulutlu
13°C
Perşembe Yağışlı
9°C
Cuma Az Bulutlu
11°C

Islahatlarla Türkiye’ye direkt yabancı yatırımların artması bekleniyor

Dış Ekonomik Alakalar Şurası (DEİK) Yurt Dışı Yatırımlar İş Kurulu Lideri Abdullah Çerekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl salgın …

Islahatlarla Türkiye’ye direkt yabancı yatırımların artması bekleniyor
22.02.2021 02:48
0
A+
A-

Dış Ekonomik Alakalar Şurası (DEİK) Yurt Dışı Yatırımlar İş Kurulu Lideri Abdullah Çerekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl salgın nedeniyle global direkt yatırımların tabanı gördüğünü, 1,5 trilyon dolar düzeyinde olan yatırım meblağının 1 trilyon doların altına gerilediğini söyledi.

Çerekçi, Türkiye’ye yönelik direkt yabancı yatırım fiyatında 2015’ten sonra azalma yaşandığını ve bu sayının 2019’da 8,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini aktararak, 2020’de Türkiye’nin aldığı direkt yatırımlardaki kaybın global düşüşe nazaran daha az olduğunu belirtti.

Salgın sürecinde Türkiye’nin bilhassa ihracat odaklı endüstrisinin süratli tepki verdiğini söz eden Çerekçi, şunları kaydetti:
“Salgına karşın ihracat sayılarımızın geldiği düzey, bilhassa süratli talep değişimlerinde Avrupa’nın vazgeçilmez bir tedarikçisi olarak Türkiye’nin ön plana çıktığını gösteriyor. Türkiye, Avrupa’daki büyük tüketim pazarları ile Asya’daki ucuz üretim pazarlarının orta noktasında kıymetli bir lojistik merkezi. Salgın ile birlikte Türkiye’nin bu tarafı daha yeterli anlaşılmaya başlandı.”

Çerekçi, bir ülkenin direkt yatırımlardan yüksek hisse almasını, ülkenin coğrafik ve iş gücü rekabetçiliği kadar iş ortamının öngörülebilirliğinin de belirlediğinin altını çizdi.

Türkiye’nin son 2 yıldır Dünya Bankası iş yapma kolaylığı endeksinde süratli bir yükselişte olduğunu vurgulayan Çerekçi, “Bunun üzerine iktisat parametrelerindeki stabilitenin ve öngörülebilirliğin eklenmesi ve hukuk ıslahatlarının katacağı olumlu tesir, salgın sonrası periyotta Türkiye’nin çekeceği direkt yatırımları artıracaktır.” dedi.

OTOMOTİV, BEYAZ EŞYA, YAZILIM VE LOJİSTİKTE YATIRIM BEKLENİYOR

Abdullah Çerekçi, bu devirde, sanayi tarafında sayıca az fakat büyük direkt yatırımlar yerine orta ölçekli çok sayıda direkt yatırımın görülebileceğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Otomotiv dalında yaşanan değişim ve bugün hala devam eden tedarik kaynaklı meselelerin Türkiye’yi bilhassa elektronik kesim üretimine özel yatırımlarda ön plana çıkaracağını düşünüyorum. Talep patlaması yaşanan beyaz eşya, mobilya, elektronik konut aletleri üzere birçok bölümde Türkiye’nin değerli bir avantajı var. Bu dalların yabancı yatırımcıların radarında olmasını bekliyorum. Öte yandan, Türkiye’nin süratle büyüyen bir yazılım ekosistemi var. Salgınla rüzgarı gerisine alan dijital satış ve hizmet platformları için gerekli yazılım yatırımlarını Türkiye’de yapmanın, Avrupa’ya nazaran önemli bir maliyet avantajı var. Bu sebeple yazılım kesimi ilgi görmeye devam edecektir.”

Çerekçi, tedarik zincirlerinin gözden geçirildiği ve Türkiye’nin lojistik merkezi rolünü güçlendirdiği bu devirde, lojistik altyapısına yönelik teknoloji odaklı yatırımların gelmesini beklediklerini kaydetti.

“(DOĞRUDAN YATIRIM) 2021 İÇİN 10 MİLYAR DOLAR DÜZEYİNİ GERÇEKÇİ BULUYORUM”

Salgının tesirinin ortadan kalkmaya başlamasıyla direkt yatırımların yılın ikinci yarısında hızlanabileceğini tabir eden Çerekçi, “Bu periyoda kadar hukuk ve iktisat alanındaki ıslahatların hayata geçirilmeye başlanması direkt yatırım sürecini hızlandıracaktır.” dedi.

Çerekçi, Türkiye’nin direkt yatırımda birinci etapta 10 milyar dolar düzeylerine geri dönmesi ve sonrasında 15 milyar dolar düzeylerini hedeflemesi gerektiğini belirterek, 2021 yılı için 10 milyar dolar düzeyini gerçekçi bulduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’DE YABANCI YATIRIMLAR İÇİN EN ELVERİŞLİ DÖNEM”

DEİK Türkiye-Almanya İş Kurulu Lideri Steven Young da Türkiye’de faaliyet gösteren 7 bini aşkın Alman kökenli şirket bulunduğunu, bunlardan büyük çaplı olanların Osmanlı vaktinden beri burada faaliyet gösterdiğini anlattı.

Bu firmaların Türkiye’yi tercih etmesinin ve mevcut yatırımlarından mutlu olmasının pek çok sebebi bulunduğunu tabir eden Young, bu nedenlerden kimilerinin “kazanç sağlayabilecek ortam”, “nitelikli iş gücü”, “yatırım ortamının öngörülebilir olması” ve “lojistik koşulları” olduğunu kaydetti.

Young, Türkiye’nin; coğrafik yakınlığı, nitelikli ve esnek iş gücü, yüksek performanslı üretimi ile Alman firmaları için her vakit cazip bir pazar olduğuna işaret ederek, “Bunlara ek olarak, sanayi altyapısının Avrupa ile uyumlu olması, Avrupa ile yıllardır süregelen yakın ticari paydaşlığı ve bilhassa salgın sonrası kıymeti daha da güzel anlaşılan lojistik bakımdan elverişli olması üzere özellikleri ve elbette devletin sağladığı değerli teşvikler, bu pazarı yabancı yatırımlar için değerli bir merkez haline getirmiştir.” diye konuştu.

Mevcut periyodu, Türkiye’de yabancı yatırımlar için en elverişli devir olarak gördüğünü söz eden Young, bilhassa salgın sonrası “Çin’de üret batıda sat” modelinde gerçekleşecek değişim düşünüldüğünde, yalnızca Türkiye ile Almanya ortasında değil, Türkiye ile Avrupa ortasındaki ikili ekonomik iş birliğini geliştirmek için de çok değerli fırsat olduğunu bildirdi.

“TEDARİKTE ÇOK GÜÇLÜ OLAN TÜRKİYE, ÇİN’E KARŞI ÇOK KIYMETLİ BİR ALTERNATİF”

Steven Young, Türkiye’nin, ticaretinin yarısını Avrupa ülkeleri ile gerçekleştirdiğini, en büyük yabancı yatırımcıların da tekrar bu kıtadan geldiğini söyledi.

Türkiye’deki toplam 150 milyar dolarlık milletlerarası direkt yatırımın 14 milyar dolarının Almanya’dan geldiğini belirten Young, “Almanya’dan sağlanan direkt yatırımlar, ülkedeki toplam memleketler arası direkt yatırımların yüzde 9’unu, Avrupa’dan sağlanan yatırımların ise yüzde 14’ünü oluşturuyor.” dedi.

Tedarikte çok güçlü olan Türkiye’nin, hem Almanya hem de öteki Avrupa ülkeleri için Çin’e karşı çok değerli bir alternatif olduğunu vurgulayan Young, şunları kaydetti:

“Alman firmalarının şu an Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcılar ortasında olması değerli. Salgın sonrası yeni devir ile global tedarik zincirinin büyük bir değişime uğraması ve bölgesel tedarik taleplerinin artmasını avantaja dönüştürme bahtı da epeyce yüksek. Türkiye ayrıyeten, yüksek nüfusu ile teşebbüsçüler açısından uygun bir pazar. Bunun yanında, komşu pazarlara erişimi de çok güçlü bir ülke. Bundan ötürü yatırımlar için de bölgesel bir merkez olarak konumlandırılıyor. Türkiye üzerinden yakın coğrafyalara, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya üzere gelişen iktisatların olduğu pazarlara erişim hayli kolay.”

“GÜMRÜK BİRLİĞİ BİR AN EVVEL GÜNCELLENMELİ”

Türkiye-Almanya İş Kurulu Lideri Young, dünyanın farklı bölgelerinde sürdürülen ekonomik iş birliği teşebbüsleri karşısında Avrupa’nın da bölge olarak etraf pazarlarla kendini daha güçlü hale getirmesinin değerine işaret etti. Young, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda, yalnızca Türkiye ile AB ortasındaki ikili ticaretin gelişimine katkı vermekle kalmayıp global ticaret için de kıymetli bir bedel yaratmış olan, Türkiye ile AB ortasında güncellenmeyi ve derinleştirilmeyi bekleyen Gümrük Birliği’nin bir an evvel çağın kaidelerine nazaran modernize edilmesi gerekiyor. Elbette bu güncelleme, Avrupa’nın en değerli gündem unsurlarından olan dijital dönüşüm ve yeşil iktisat mevzularını da içine alacak halde ve Brexit gelişmesi de göz önünde bulundurularak yapılmalı.”

Young, Gümrük Birliği’nin, ekonomik alakaların bugüne gelmesinde değerli rolü olduğunu lakin mevcut haliyle artık yetersiz kaldığını söyledi.

Yorumlar
  1. Eliz hanım dedi ki:

    Tebrikler. Gerçekten helal olsun!