Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
8,5610
EURO
10,1604
ALTIN
499,71
BIST
1.361
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
34°C
İstanbul
34°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
34°C
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Sıcak
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C

Erdoğan, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı: Nihai amaç yeni bir tüzük!

Erdoğan, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı: Nihai amaç yeni bir tüzük!
02.03.2021 20:54
0
A+
A-

Erdoğan’ın açıkladığı ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ 11 temel ilke, 9 gaye, 50 gaye ve 393 faaliyeti kapsıyor.

Erdoğan plana ilişkin, “İnsan Hakları Eylem Planı, geçmişin muhasebesi ile geleceğin murakabesinin ürünü bir belgedir. Her maddenin hayata geçmesi için gereken adımları kararlılıkla atacağız” dedi ve ekledi: “Eylem Planı iki yıllık bir zaman diliminde uygulanmak üzere hazırlanmıştır.”

Erdoğan açıklamasında, “Eylem Planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İnsan Hakları Eylem Planı, geçmişin muhasebesi ile geleceğin murakabesinin ürünü bir belgedir. Her maddenin hayata geçmesi için gereken adımları kararlılıkla atacağız. İnşallah önümüzdeki hafta da ekonomik reform programımızı milletimizle paylaşacağız.

11 TEMEL İLKE

Vizyonu, ‘Bağımsızlık kişi, güçlü toplum; daha demokratik bir Türkiye’ olarak belirlenen Eylem Planımız, 11 esas ilkeyle başlıyor.

1- İnsan, allah vergisi sahip olduğu vazgeçilmez haklarıyla yaşar; devletin görevi de bu hakları korumak ve geliştirmektir.

2- İnsan onuru, tüm hakların özü olarak hukukun etkin koruması altındadır.

3- Dil, din, ırk, renk, cinsiyet, siyasi fikir, felsefi inanç, mezhep ve güya sebepler temelinde hiçbir ayrımcılık söz konusu olmaksızın, cümbür cemaat hukuk önünde eşittir.

4- Ulus hizmetinin herkese eşdeğer, nesnel ve içten biçimde sunulması, tüm yönetimle ilgili faaliyetlerin temel özelliğidir.

5- Yönetmelik, bocalama doğurmayacak şekilde açık, net, kavranabilir ve öngörülebilir kurallar içerir; millet otoriteleri de bu kuralları hukuk güvenliği ilkesinden ayrıcalık vermeden hayata geçirir.

6- Sözleşme özgürlüğüne, yasal güvenlik ilkesi ve kazanılmış hakların korunması prensibine aykırı olarak hiçbir şekilde müdahale edilemez.

7- Devlet, girişim ve çalışma hürriyetini, rekabete dayalı hür piyasa kuralları ile sosyal devlet ilkesi çerçevesinde korur ve geliştirir.

8- Adli ve idari işleyiş, masumiyet karinesi, lekelenmeme hakkı ve suç oluşturan sorumluluğunun şahsiliği ilkelerini koruyan, gözeten ve güçlendiren bir yaklaşımı merkezine alır.

9- Hiç kimse, başkalarının kişilik haklarına hürmet etmek suretiyle yaptığı eleştirileri ya da düşünce açıklamaları sebebiyle özgürlüğünden mahrum bırakılamaz.

10- Hukuk devleti, hak ve özgürlükler ile adaletin teminatı olarak her alanda tahkim edilir.

11- Haklarının ihlal edildiğini iddia eden herkes, etkili kanun yollarına zahmetsiz şekilde erişebilir; adalete erişim, hak ve özgürlüklere saygının esasıdır.

9 GAYE

Eylem Planımız, işte bu ilkeler çerçevesinde belirlediğimiz şu 9 amaçtan oluşuyor.

İnsan Hakları Eylem Planındaki 9 amaçtan ilki ‘Daha enerjik bir insan hakları koruma sistemi’dir. Buradaki hedefimiz, insan haklarına dayalı bir hukuk devleti anlayışının daha da güçlendirilmesidir. Mevzuat ve uygulamayı bu doğrultuda ahenkli olarak gözden geçirecek ve gerekli tüm tedbirleri alacağız. Bu Nedenle Avrupa Birliği ile özellikle Vize Serbestisi Diyaloğu’nda karşılanması beklenen hususlara karşın çalışmalara da hız veriyoruz. Yeniden bu niyet başlığı aşağıda Anayasa Mahkemesi’ne bireysel uygulama sisteminin etkinliğini artırmayı hedefliyoruz. Demokratik katılımı kuvvetlendirmek için, siyasi partiler ve tercih mevzuatında değişiklik yapmak üzere ayrıntılı bir egzersiz başlatıyoruz. İnsan hakları kurumlarının etkinliğini artırıyoruz.

Halk Denetçiliği Kurumu ile Türkiye İnsan Hakları ve Denklik Kurumu’nun kararlarını, kişisel verilerin korunması suretiyle kamuoyunun erişimine açıyoruz. ‘Geç gelen adalet, adalet değildir’ anlayışıyla, vatandaşımızın taleplerini ve sıkıntılarını daha çabuk, daha etkin, daha şeffaf bir şekilde çözecek adımları atıyoruz. Bu çerçevede, İnsan Hakları Tazminat Komisyonu, Anayasa Mahkemesi’ne başvuruya gerek kalmaksızın, uzun suçlama zararlarını karşılayacak. Ayrıca, ceza infaz kurumlarını insan hakları odaklı olarak yoklama ve peşine düşüp takip için, barolar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden temsilcilerin de katılımıyla egemen bir ‘Cinayet İnfaz Kurumları İnsan Hakları İzleme Komisyonu’ kuruyoruz.

Eylem Planı, sosyal devlet anlayışımızın bir gereği olarak mağdur haklarını da dinç bir şekilde seslendiriyor. Kırılgan gruptakiler başta edinmek üzere suç mağduru vatandaşlarımıza, adliyenin kapısından içeri girdiği andan itibaren destek olarak, bu insanlarımızın yeni mağduriyetler yaşamasının önüne geçmek istiyoruz. Bunun için, çocuklar, kadınlar, engelliler ve yaşlılar ilk önce olmak üzere kabahat mağdurlarına karşın sağlanan psiko-sosyal destek ve bilgilendirme hizmetlerinin etkinliğini artırıyoruz. Aynı kapsamda, Adli Takviye ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri ile Adli Röportaj Odalarını da yaygınlaştırıyoruz.

“YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE ADİL YARGILANMA HAKKININ GÜÇLENDİRİLMESİ”

İnsan Hakları Eylem Planımızın ikinci gaye başlığı, ‘Yargı bağımsızlığı ve adaletli yargılanma hakkının güçlendirilmesi’dir. Biliyorsunuz bu alanda bugüne dek tarihi nitelikte pek çok adım attık. Devlet Güvenlik Mahkemelerini biz kaldırdık. Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun yapısını, demokratik temsil ilkesine tarafından bitmiş şekillendirdik. Adalet teftişini de bu kurula bıraktık. Yargının bağımsızlığına ‘açıklık’ ilkesini ekledik. Hukuk devletinin, ancak bağımsız, tarafsız ve insan haklarına saygılı mahkemelerin varlığı ile beden bulacağı inancıyla, bu kapsamda yeni adımlar atıyoruz.

Kararların yalnızca adil olması yetmiyor, bununla beraber akılcı bir sürede de verilmesi gerekiyor. Bunun için, hâkim ve savcılara coğrafi güvence sağlayarak hem adalet teminatını güçlendiriyor keza de kararların hızlanmasını temin ediyoruz. Terfi ve denetim mekanizmasını, kararların tatmin edici gerekçeyle yazılıp yazılmadığı, isabet oranı ve insan haklarına alınganlık gibi nesnel performans kriterleri çerçevesinde baştan yapılandırıyoruz. ‘Dünya Dili Türkçe’ temasıyla bu sene Yunus Emre’yi bir kere daha dünya çapında anarken, yargı kararlarında da dilimizin en yüksek temsilini bekliyoruz. Bunun için adalet kararlarının, tatmin edici, ikna edici ve anlaşılır olmasına ilişkin iş öncesi ve iş içi eğitim faaliyetlerini artırıyoruz.

Gerekçelerin sağlam, sürekli ve tartışmaları tüketen mahiyette olması için Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun teftiş alanını genişletiyor, istinaf dairelerine de bu sebepten nedeniyle bozma yetkisi veriyoruz. Adalete güvenin esas unsurlarından biri olan masumiyet karinesini koruyucu tedbirleri, lekelenmeme hakkının kapsamı öncelikle edinmek üzere her alanda genişletiyoruz. Adil kararın mantıklı sürede verilmesini tedarik için yargıda amaç süre uygulamasını yaygınlaştırıyoruz. Yaklaşık 3 yıldır süren bu uygulamada, geçtiğimiz yıl ortalama yüzde 81 oranında hedefin tutturulduğunu gördük. Bu oranı inşallah yüzde yüze çıkartacağız. Aynı uygulamayı istinaf yargılaması ve adli tıp raporları için de getiriyoruz. Yeniden bu kapsamda yönetimle ilgili yargıda gerekçeli kararın otuz gün içinde yazılmasını gerekli kılıyoruz. şu anda başarıyla süren elektronik tebligat uygulamasına, yurt dışarıya yaşayan vatandaşlarımızı da dâhil ediyoruz. Geçtiğimiz yılın başında uygulanmaya başlanan çabuk muhakeme ve basit yargılama usulleri, daha önce 2 yıl süren suçlama süreçlerini 2 avuç içi indirdi. Yargıya ve vatandaşımıza büyük rahatlık sağlayan bu usullerin kapsamını genişletiyoruz.

İş davalarının daha seri şekilde sonuçlanmasını temin için, hâkimlerin, Sosyal Emniyet Kurumu’nun kayıtlarına bilişim sistemi üzerinden erişebilmesini sağlıyoruz. Adil yargılanma hakkının güçlendirilmesi bakımından tüm tarafların eşit imkânlara sahip olmasını kayda değer görüyoruz. Eylem Planıyla, iddianamelerin mağdur ve müştekilere de tebliği uygulamasını başlatıyoruz. İdari davalarda dosyaya daha sonra giren data ve belgelerin taraflara tebliğini de zorunlu ayla getiriyoruz. Avukatların, peşine düşüp takip ettikleri işlerle ilgili ‘aslı gibidir’ diye tasdik ettikleri belgelerin, açıklanmış şartlarla adli ve yönetimsel merciler kadar işlemlere esas alınabilmesine imkân sağlıyoruz. Savunmanın ve savunma hakkının güçlendirilmesi zarfında, müdafiin dosya çözümleme yetkisine karşın olarak verilen kısıtlama kararlarına üst zaman sınırı koyuyoruz. Avukatların, Tüzük Mahkemesi’ne bireysel başvuruları elektronik ortamda yapabilmelerine imkân sağlıyoruz.

Sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak, maddesel durumu yetersiz olan kişilere verilen adli takviye hizmetleri için avukatlardan alınan vergi oranını düşürüyoruz. Gerekli müdafi ücretlerini iyileştirecek bir düzenleme de hazırlıyoruz. Millet avukatlarının çalışma esaslarını baştan düzenliyor, özlük haklarını iyileştiriyoruz. Avukatlık stajı ile kişinin mesleğinin birlikte yapılmasına imkân sağlıyoruz. Adalete erişimi güçlendirecek tedbirler de Eylem Planının üstünde hassasiyetle durduğu konulardan biri olmuştur. Bu çerçevede, dava, icra ve noter harç ve masraflarını sadeleştiriyoruz. Yeniden, geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan ve özellikle şu salgın döneminde büyük kolaylık sağlayan e-Mahkeme uygulamasını bütün hukuk mahkemelerine yaygınlaştırıyoruz.

Adli yardıma e-Devlet üzerinden başvurulabilmesini sağlıyoruz. Engelli, yaşlı ve yatağa bağımlı hasta vatandaşlarımıza, bulundukları yerden görüntülü irtibat teknolojileri vasıtasıyla açıklama ve benzeri işlemleri yapabilme kolaylığı getiriyoruz. Adliyelerde ‘Halkla İlişkiler Büroları’ kuruyor, ön bürolar ile danışma masalarını yaygınlaştırıyoruz.

“HUKUKİ ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK VE ŞEFFAFLIK”

Eylem Planımızın üçüncü amacı yasal öngörülebilirlik ve şeffaflıktır. Hiç şüphesiz, bu amacın özünde hukuk güvenliği ilkesi vardır. Hukuk, şahısların akılcı ve haklı beklentilerini öngörülebilir kurallarla karşıladığı ölçüde güven verir. Dolayısıyla mevzuatımız, keza kişiler keza de idare yönünden herhangi bir tereddüde yer vermeyecek şekilde açık, net, kavranabilir ve uygulanabilir olmalıdır. Ayrıca hukuk, kamusal işlemlerde keyfi dilekçe iddialarına karşı da vatandaşımızı koruyucu birtakım güvenceleri hayata geçirmelidir. Yönetimde saydamlık, hükümetlerimizde ilk günden beri özenle uyguladığımız ilkeler arasında yer almıştır. Bilgi Edinme Hakkı’nı anayasal güvenceye kavuşturmak dâhil bu çerçevede dinç bir hukuki ve kurumsal altyapıyı oluşturduk. Eylem Planıyla, idarenin meslek ve işlemlerinde öngörülebilirliği ve şeffaflığı daha da güçlendiriyoruz. Bunun için, idareye yapılan başvurularda idarenin yanıtlamak süresini 60 günden 30 güne indiriyoruz.

Yeniden bu doğrultuda, Avrupa Birliği’nin ‘Ilk Elden Tanıdık Olmayan Yatırımların İzlenmesi Hakkında Çerçeve Kararı’ ile uyumlu yasal düzenlemeler yapıyoruz. Kişilere, yönetimsel mekanizmalar nezdinde meslek yapma kolaylığı sağlayacak bütün adımları atıyoruz. Anlaşma ve girişim hürriyetine ilişkin yönetmelik ve uygulamaları, öngörülebilirlik, kazanılmış hakların korunması ve saydamlık ilkeleri temelinde yeniden değerlendiriyoruz. Bu ilkelere aykırı gördüğümüz hükümleri yürürlükten kaldırıyor, adli süreçlerin de basit, sade ve anlaşılması mümkün olmasını tedarik ediyoruz. Adli ve idari yargıda itiraz, istinaf ve temyiz gibi kanun yollarına başvuru formu sürelerini yeknesak ülkü getiriyoruz. Buna kadar, istinaf ve temyize başvurma süreleri, gerekçeli kararın tebliğiyle başlayacak. Bütün birincil derece ve istinaf mahkemesi kararlarını, bireysel verileri koruma ilkesine uygun bir şekilde, kamuoyunun erişimine açıyoruz. Yargının hizmet ve meslek yönüyle kalitesinin artırılması da değişmeyen hedeflerimizden biridir. Eylem Planıyla, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilebilmek için asgari 45 yaş ile birinci sınıf olmanın yanına, kesin bir kıdem şartı da getiriyoruz. Yargıdaki unvanlı görevler için de kıdem şartı aranacak. Hâkim ve savcı yardımcılığını sisteme kazandırıyoruz. Tüm icra dairelerinde kâğıtsız ofis ortamına geçiyoruz.

Her geçen gün değişen, büyüyen, karmaşıklaşan sosyal ve idareli yaşam aleyhinde yargıda ihtisaslaşma artan bir şekilde daha önemli hale geliyor. Bunun için finans, sendika, imar ve kamulaştırma gibi alanlar ile aidat ve bilişim suçlarında ihtisas mahkemeleri kuruyoruz. Adliyelerde hâkimlere yardım olacak ‘duruşma uzmanı’ kadrosu ihdas ediyoruz. Kadastro gibi uzmanlaşma mahkemelerinde yeni tahsis yerlerinin belirlenmesinde, davaların tamamlanma ve başarı düzeyinin dikkate alınmasını sağlıyoruz. Reel ve tüzel kişiler ile devlet arasındaki uyuşmazlıkları en çabuk ve asgari maliyetle çözmek için ‘yönetimle ilgili sulh’ usulünü getiriyoruz. İdare ile yatırımcılar arasındaki uyuşmazlıkları tamir etmek için, özgürlük ve açıklık esasıyla çalışacak, hızlı karar alabilecek ‘Yatırım Ombudsmanlığı’ kuruyoruz. Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuğun kapsamı genişletiyor, arabulucuların ayrı alanlarda ihtisaslaşmasını sağlıyoruz. Adalet hizmetinin niteliğini artırmaya ilişkin faaliyetleri, bilirkişilik hizmetleri ile yakından ilgili görüyoruz. bu nedenle bilirkişilik bölge kurullarını baştan yapılandırıyoruz.

Beceriksiz ve hatalı raporları alışkanlık haline getiren ya da etik ilkelere aykırı davrandığı tespit edilen bilirkişileri, hemencecik sicilden çıkarıyoruz. Bilirkişilere dosyaların, sırasına kadar otomatik tevzi edilmesini sağlıyoruz. Ayrıca, araştırmacı görevlendirmelerinde kanunun aradığı şartlara gösterilen hassasiyeti, terfi ve yoklama kriterleri arasına dahil ediyoruz.

“İFADE, ÖRGÜTLENME VE DİN ÖZGÜRLÜKLERİNİN KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİ”

İnsan Hakları Eylem Planının dördüncü niyet başlığı ‘İfade, örgütlenme ve din özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesi’dir.

Bu üç bağımsızlık alanı, bugüne değin en çok düzenleme yaptığımız, güçlendirilmesi için en fazla çaba gösterdiğimiz konular arasındadır. Hak ve özgürlüklerden kullanım hususunda, herkesi eşdeğer değer ve önemde gören, insan odaklı bir yönetim anlayışıyla hareket ediyoruz. İfade özgürlüğü alanında 2012 ve 2013 yıllarında yapılan esas mevzuat değişikliklerini, Birinci Yargı Paketi ile güçlendirdik. Hemen bu özgürlüklerin alanını daha da genişletiyoruz. Mevzuatı ve uygulamayı, ifade özgürlüğü ile buluşma ve ziyafet yürüyüşü hakkının en geniş şekilde teminat altına alınması doğrultusunda gözden geçiriyoruz. Diğer insanların haklarına saygılı şekilde yapılan eleştirilerin ve fikir açıklamalarının soruşturma konusu olmaması için hâkim, savcı ve kolluk görevlilerine düzenli olarak eğitim verilmesini temin ediyoruz. Basın, yayın ve internet yoluyla işlenen suçlarda, mantıklı düşünme şartı olan süreleri, ifade özgürlüğünü takviye etmek nedeniyle her tarafta ele alıyoruz.

İfade ve basın özgürlüğüne ilişkin standartları yükseltmek için gazetecilerin mesleki faaliyetlerinin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirler geliştiriyoruz. Hangi dine mensup olursa olsun, kamu ve özel sektör çalışanları ile öğrencilerin, kendi dini bayramlarında izinli sayılmalarını sağlıyoruz. Gayrimüslim cemaat vakıfları yönetim kurullarının oluşturulması ve seçimine ilişkin Vakıflar Yönetmeliği’ni tekrar düzenliyoruz. Milletimizin müşterek tarihine, kültürüne ve medeniyetine dayanan çoğulculuk anlayışını yaşatmak ve gayesiyle, ayrımcılık ve dehşet suçuna aleyhinde dinç bir çaba iradesi ortaya koyuyoruz. Dehşet suçuna ilişkin soruşturma kılavuzları hazırlıyoruz, istatistik ve data toplamı işlemlerinin daha sağlıklı yapılması için eğitim ve altyapıyı güçlendiriyoruz.

“KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ VE GÜVENLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ”

İnsan Hakları Eylem Planının beşinci amacı ‘Kişi özgürlüğü ve güvenliğinin güçlendirilmesi’dir.

Bu temel hak çerçevesinde o kadar çok yeniliği zaten hayata geçirdik. Tutuklamanın bir koruma tedbiri olduğu, istisnai olarak başvurulması gerektiği yönünde mevzuatta manâlı değişiklikler yaptık. Tutuklamanın süresi, kapsamı, gerekçesi konusunda Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yapılan değişikler, bu alanda önemli bir iyileşme sağlamıştır. İktidara geldiğimiz 2002 yılında, cezaevlerinde bulunanların yüzde 41’i tutsak iken, bugün bu oran yüzde 17’ye gerilemiştir. Suç Oluşturan Muhakemesinin temel ilkelerine uygun şekilde, bu anlayışı daha da güçlendiriyoruz. Bunun için, ‘tutuklamada ölçülülük ve orantılılık’ ilkeleri doğrultusunda, katalog suçların kapsamını daraltıyoruz. Katalog suçlarda ‘somut delile katlanma şartı’ getirerek, tutuklamanın istisnai bir koruma tedbiri olduğuna ilişkin ilkeyi tahkim ediyoruz. Sulh ceza hâkimliklerinin tutuklama ve diğer koruma tedbirlerine ilişkin kararlarına karşısında düşey itiraz usulü getiriyoruz.

Adli denetim tedbirlerini de tutuklamada olduğu gibi üstteki süreye bağlıyoruz. Müdafi ile görüşme hakkını kısıtlayan kanun hükümlerini, özgürlükler lehine bir yorumla gözden geçiriyoruz. ‘Konutu terk etmeme’ adli denetleme tedbirinde geçen sürenin, sonuç cezanın infazından mahsubuna karşın değişiklik yapıyoruz. Konuya yalnızca mevzuat yönüyle bakmıyor, uygulamadan kaynaklanan aksaklıkları da gündemimize alıyoruz. Vatandaşımızın, sırf açıklama almaya karşın yakalama kararları yüzünden özgürlüğünden yoksun kalmasını istemiyoruz. Eylem Planıyla, yalnızca ifade vermek için mesai saati dışarıya yakalayıp gözaltına alma, otelde gecenin bir yarısı bulup gözaltına alma gibi uygulamalara son veriyoruz. İfade alma işlemleri artık 7 gün 24 saat yapılabilecek. Şikâyete emrindeki suçlarda açıklamalı davetiye tebliğine karşın mazeretsiz olarak duruşmaya gelinmemesi halinde, davanın düşürülmesine ilişkin değişim yapıyoruz. Böylece bu cins davalarda yıllarca açık duran dosyaları, sürüncemede kalan yargılamaları ortadan kaldırıyoruz.

“MÜLKİYET HAKKININ DAHA ETKİN KORUNMASI”

İnsan Hakları Eylem Planının yedinci niyet başlığı ‘Mülkiyet hakkının daha etkin korunması’dır. Sahiplik hakkı, vatandaşımızın sosyal ve hesaplı yönden gelişimini temin eden esas bir haktır. Allah Vergisi kazanılan bu hakkı gözetmek, devletin öncelikli vazifelerinden biridir. Halk idareleri, mülkiyet hakkını kullanmayı zorlaştıracak uygulamalardan büyük bir hassasiyetle sakınmak mecburiyetindedir. Bu anlayışla, acele kamulaştırmaya ilişkin hükümleri de içerecek şekilde, kamulaştırmayla ilgili tüm mevzuatı baştan ele alıyoruz. Kamulaştırmasız el atmaya aleyhinde valilikler nezdinde idari bir başvuru formu yolu getiriyor, bu hususta kusuru bulunan millet görevlilerine de yönetimsel yaptırım yolunu açıyoruz.

Aynı şekilde, kamulaştırmasız el atma eylemlerinden kaynaklı davaların ilk önce görülmesini sağlıyoruz. İcra takibi ve yargılama süreçlerinden kaynaklı mağduriyetlerin önlemek için, İcra ve İflas Kanunu ile ilgili yönetmeliği, sahiplik hakkının en geniş şekilde korunmasını sağlayacak şekilde her tarafta düzenliyoruz. İdari yargıda sahiplik hakkını etkileyen hususların tez yargılama usulüyle süratli biçimde çözümüne imkân sağlıyoruz.

İmar planı izleme, değerleme ve teftiş sistemi oluşturuyoruz. Yine, imar planlarında parselasyon işlemlerinden doğan mağduriyetleri gidermeye karşın egzersiz yapıyoruz. Ulus idarelerinin taraf olduğu benzer nitelikteki uyuşmazlıklarda ‘pilot dava’ usulü getiriyoruz. Pilot davada verilecek kararın aynı konudaki uyuşmazlıklar bakımından bağlayıcı olmasını temin ederek, yersiz zaman kayıplarının ve kaynak israflarının önüne geçiyoruz. İdarenin, haklı olduğu belli olan vatandaşa ‘git davanı aç, kazan o kadar gel’ biçiminde özetleyebileceğimiz tavrına son veriyoruz. Yerleşik adalet içtihatlarının idare göre uyumlu olarak takip edilmesini sağlayarak, başvuruları onaylama ve davadan vazgeçme gibi konularda kurumların yetkilerini artırıyoruz. Tapu siciline idareler tarafından konulan kamusal kısıtlamaları da elektronik ortamda malik ve ilgililerin erişimine açıyoruz.

“TOPLUMSAL REFAHIN GÜÇLENDİRİLMESİ VE KIRILGAN KESİMLERİN KORUNMASI”

İnsan Hakları Eylem Planının sekizinci amacı ‘Toplumsal refahın güçlendirilmesi ve kırılgan kesimlerin korunması’dır.

Bu gaye altındaki hedeflerimize çocuk haklarıyla başlıyoruz. Çocuğun üstün yararı ilkesi doğrultusunda bugüne dek mevzuat ve uygulamada gerçekleştirdiğimiz reformları, bu çalışmayla derinleştiriyor, güçlendiriyoruz. Çocukların bedensel ve ruhi gelişimlerinin desteklenmesi için onların dijital riskler, siber despotluk ve internet bağımlılığından korunmasına yönelik çalışmaları en üst seviyeye çıkarıyoruz. Uluslararası koruma ve geçici koruma kapsamındaki kimsesiz çocukların bakım ve gözetiminin daha etkin sağlanabilmesi için tüzel kişi vesayet sistemini hayata geçiriyoruz. Çocuk adaleti uygulamalarını da güncelliyoruz. Çocuk mahkemelerindeki duruşma salonlarını, çocuk dostu olacak şekilde tasarlıyor, duruşmalara hâkim, savcı ve avukatların cübbe giymeksizin katılımına imkân sağlıyoruz. Aile mahremiyeti ve çocuğun üstün yararının daha iyi korunabilmesi nedeniyle aile ve çocuk mahkemelerinin müstakil bir kampüs içinde bulunacağı yeni bir adliye mimarisi modeli geliştiriyoruz. Denetimli serbestlik müdürlüklerinde çocuk büroları kuruyoruz. Suça sürüklenen çocukların adli süreçlerinin her aşamasını, bu bürolar vasıtasıyla takip ediyoruz.

Eylem Planımızda gençlik hakları da zinde bir şekilde yer alıyor. Amacımız, gençlerimizin karar alma süreçlerine ve kamu hizmetlerine katılımını, liyakat ve denklik temelinde teminat altına almaktır. Gençlerin toplumsal ve demokratik hayata katılımını artırmak için orta öğretim müfredatına ‘Gönüllülük Çalışmaları’ koyuyor ve bunu üniversitelerde de yaygınlaştırıyoruz. Dijital dünyada kariyer gerçekleştirmek isteyen gençlerimizin, milletlerarası alanda geçerli sertifika programları yoluyla, yazılım sektörüne kazandırılmalarını sağlıyoruz. Gençleri aile kurmaları yönünde teşvik için izdivaç yardımının kapsamını genişletiyoruz. Yine, gençlerin iş gücü piyasasına etkin katılımları için ‘genç istihdamı ulusal strateji belgesi’ hazırlayarak, staj imkânlarını geliştiriyoruz. İstanbul’da bir Birleşmiş Milletler Gençlik Merkezi kurulmasına karşın çalışmalara sürat veriyoruz. Böylece, Birleşmiş Milletler 2030 Gençlik Stratejisi’nin etkin bir şekilde uygulanması hedefine de katkıda bulunmak istiyoruz.

Desteklemeye ve özel politikalar geliştirmeye devam edeceğimiz bir diğer grup da engelli ve yaşlı vatandaşlarımızdır. Engelli bireylerin üstteki aşama halk yöneticiliği ile mesleklerine uygun millet görevlerinde istihdamını zorlaştıran hükümleri saptama edip kaldırıyoruz. Sıhhat raporlarında engellilik oranı ve haline ilişkin kriterlere bir standart getirerek, bu konuda yaşanan sorunları gideriyoruz. Engelli ve ihtiyar vatandaşlarımızın oy kullanım süreçlerine bütün katılımını karşılamak ve kolaylaştırmak için yeni tedbirler alıyoruz. Hem, engelli öğrencilerimizin yurtlarda bedava barındırılmasını sağlıyoruz. Sosyal ve insani politikalar açısından, cezaevlerinde bulunan-bulunmayan gibi bir ayrımı içten bulmuyoruz. Özel infaz usullerinin kapsamını genişletmeye devam ederek, ağır hasta, yaşlı veya engelli hükümlülerin cezalarının konutlarında infazının imkânlarını artırıyoruz. Yaş ya da sıhhat sebebiyle ceza infaz kurumunda hayatını tek başına idame ettiremeyen hükümlüler için denetimli serbestlik uygulamasının alanını genişletiyoruz.

“İNSAN HAKLARI KONUSUNDA ÜSTTEKI SEVIYE İDARİ VE TOPLUMSAL FARKINDALIK”

Eylem Planımızın dokuzuncu ve son hedef başlığı ‘İnsan hakları konusunda üstteki düzey idari ve toplumsal farkındalık’tır.

Eylem Planı’nın bütün hatlarıyla uygulamaya geçirilmesinin, oysa insan hakları duyarlılığıyla meselelere yaklaşılmasıyla mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda, kamudan başlayarak toplumun tamamında insan hakları duyarlılığının artırılması için faaliyetler planlıyoruz. Sosyal, siyasal ve kültürel alanda ‘insan odaklı’ ve ‘insan haklarına aklıselim’ uygulamaların geliştirilmesini sağlayacak hazırlıklar içindeyiz. İnsan haklarına aklıselim çalışmalarıyla, emsallerine kadar öne meydana çıkan millet görevlilerini ödüllendiriyoruz. Kolluk görevlilerinin eğitim faaliyetlerinde, temel insan hakları konularına daha etkin şekilde yer veriyoruz. Hâkim, savcı ve avukatlara karşın eğitim faaliyetlerinde, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarını da içerecek şekilde, insan hakları konusunu merkeze alıyoruz. Yüksek duruşma kararlarının, başvuruya konu kararı veren ve kanun yolu incelemesini yapan hâkim ve savcılara iletilmesini sağlıyoruz. Hâkim, savcı ve avukat adaylarına Tüzük Mahkemesi’nde staj imkânı getiriyoruz. Hâkim ve savcılar ile halk görevlileri için ‘sosyal ağ etik ilkeleri’ni, ‘açık sözlülük’ anlayışını esas alarak belirliyoruz.

İnsan hakları farkındalığını idarenin kapalı devre bir faaliyeti olarak görmüyor, bu işi vatandaşlarımızla etkileşim içerisinde yapıyoruz. Bu hoşgörüyle, her yıl ‘Türkiye İnsan Hakları Raporu’ hazırlanmasını ve kamuoyu ile paylaşılmasını sağlıyoruz. Vatandaşımızın yargısal süreçler ve insan haklarını ilgilendiren işlemler hakkında çabuk ve dürüst bilgilenebilmesi için adliyelerdeki basın sözcülüğünü daha etkin ışık halkası getiriyoruz. Birleşmiş Milletler İş Hayatı ve İnsan Hakları Kılavuz İlkeleri dikkate alınarak, iş ve çalışma hayatına ilişkin ulusal kılavuz ilkeleri hazırlıyoruz. Her iş gibi, insan haklarının temelinde de eğitim bulunuyor. İnsan hakları bilincinin minik yaşlardan itibaren yerleşmesi nedeniyle, ilk ve ortaöğretimde bu konuları taşıyan ders programları geliştiriyoruz. Millet Personeli Seçme Sınavı, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı, Hâkim ve Savcı Adaylığı Sınavı gibi sınavlarda, adayların insan hakları hukuku alanındaki bilgilerini daha etkin şekilde ölçüyoruz. Bu Nedenle insan hakları noktasında duyarlı, bilinçli ve bilgili insan kaynağımızın da gelişeceğini düşünüyoruz. Hukuk eğitiminin kalitesinin artırılması bunun için fazla önemlidir. Yargı Reformu Stratejimiz dahilinde hukuk fakültelerine antre için gereken başarısı sırasını 190 binden önce 125 bine, daha sonra 100 bine çekmiştik. Yine benzer kapsamda hukuk fakültelerinde öğrenim süresini beş yıla çıkarıyoruz.

Hukuk fakültelerinin kontenjanlarını da daha kaliteli eğitim verilmesini sağlayacak şekilde gözden geçiriyoruz. Hak iş yüksekokullarının sadece örgün eğitim vermesini sağlıyoruz. ‘Üst Seviye İdari ve Toplumsal Farkındalık’ amacımızın kayda değer bir parçası olarak, milletlerarası insan hakları mekanizmaları ile işbirliğini geliştiriyoruz. Bunun için insan hakları alanında hemen şimdi taraf olmadığımız milletlerarası sözleşmelerin ve ek protokollerin imza ve tasdik süreçlerini gözden geçiriyoruz. Bu alanda yeni bir kurumsal yapı olarak ‘Hukuk Araştırmaları Enstitüsü’ kuruyoruz. Bu enstitü insan hakları hukukuyla ilgili tüm uluslararası gelişmeleri peşine düşüp takip edip, toplumsal istek ve ihtiyaçları dikkate alarak yeni politika önerileri geliştirecektir. Keza insan hakları eğitimini teşvik etmek için yurt dışındaki insan hakları eğitim programlarına yönelik İnsan Hakları Araştırma Bursu’ hazırlıyoruz.

“EYLEM PLANIMIZIN NİHAİ AMACI, YENİ VE SİVİL BİR ANAYASADIR”

Eylem Planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır. Böylece 9 hedef başlığı altında, toplam 50 hedef ve 393 faaliyeti kapsayan İnsan Hakları Eylem Planı belgemizi özetlemiş olduk. Elbette, İnsan Hakları Eylem Planı bir dilek ve temenni belgesi değildir. Bu belgede bulunan hususların amaçlandığı şekilde hayata geçebilmesi için devletin tüm kurumlarına ve siyasete büyük iş düşüyor. Eylem Planında yer alan hususlardan hukuki düzenleme gerektiren konuların muhatabı Türkiye Büyük Halk Meclisidir. İdari tasarruf gerektiren konuların muhatabı ise Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklar ile ilgili kurum ve kuruluşlardır. Şüphesiz bu planda öngördüğümüz faaliyetlerin bütün anlamıyla hayata geçmesi, ilk olarak ve itibarıyla anayasa konusudur. Bunun için Eylem Planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır.”

Yorumlar
  1. Haber meraklısı dedi ki:

    Tebrikler. Gerçekten helal olsun!

ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort