Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
8,3644
EURO
9,9433
ALTIN
486,35
BIST
1.402
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Salı Sıcak
37°C
Çarşamba Sıcak
35°C
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
35°C

Çocukla duvar örmek yerine köprü kurulmalı

Pandemi şartlarında uzaktan eğitim gören birinci ve orta dereceli okullarda eğitim gören çocuklar, üç haftalık orta tatile başladı. Karne …

Çocukla duvar örmek yerine köprü kurulmalı
25.01.2021 17:00
0
A+
A-

Pandemi şartlarında uzaktan eğitim gören birinci ve orta dereceli okullarda eğitim gören çocuklar, üç haftalık orta tatile başladı. Karne psikolojisinin değerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, karnede yalnızca notların değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.  Karneyi değerlendirirken çocuğun güçlü istikametlerine odaklanmak gerektiğini belirten Tarhan, çocukla duvar örmek yerine köprü kurulmasının ehemmiyetine işaret etti. Tarhan, “Şunu hiç bir vakit unutmamalıyız, hayat başarısı akademik muvaffakiyet ile ahlaki muvaffakiyetin toplamıdır. Karneyi dahi aile bedellerinin en değerlileri şefkat ve nezaketi koruyarak ele almalıyız. Şu anda gençlerin anladığı lisan ikna ve inandırma prosedürüdür. Takdir ve övgü usulleridir. O da olumlu istikametleri üzerine olmalı. Kişiliği değil, davranış ve gayretleri övülmelidir” tavsiyesinde bulundu. Pandemi sürecinin çocuk ruh sıhhati üzerindeki tesirlerinin kesinlikle dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuğa huzurlu bir mesken ortamı sunmanın kıymetini vurguladı. 

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  karne psikolojisi ve üç hafta sürecek orta tatilin nasıl geçirilmesi gerektiğine ait tavsiyelerde bulundu.

Pandemide risk hala devam ediyor

Bu sene yarıyıl tatilinin pandemi koşullarında geçirildiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu sürecin biraz daha devam etmesinin öngörüldüğünü belirterek şunları söyledi:

“Tatil denildiği vakit hepimizin bir algısı var. Bir yere gitmek, eğlenmek, başımıza nazaran yaşamak üzere bir algı var. Bilhassa çocuklarda da birebir formda. Pandemi nedeniyle koşullar değiştiği için ve tehlike hala geçmediği için şu anda biz geçen sene Haziran’daki rakamlardayız. Şu anda biz hadise sayısı olarak 5 binlerdeyiz şimdi binin altına düşmedik. Bu türlü bir durumda toplumun en az %50’si de aşılanmadan, geçen yaz yapılan yanlışları yaparsak tekrar üçüncü, dördüncü tepeleri yaşarız. İşin ciddiyeti motamot devam ediyor. 10 ay içerisinde 340 sıhhat çalışanı vefat etti. Terörle çabada bile bu kadar asker, polis kaybı yok. Bu nedenle işin ciddiyetinin çok değerli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Büyük ihtimal bu süreç uzun sürecek. Bunu bilelim, bu hususta 15 Şubat’ta okullar açılacak her şey olağana dönecek üzere bir beklenti yanılgıya sebep olur. Bu türlü bir beklenti oluşturmak, yüksek beklenti oluşturmak kusurlu olur ve beşerler yanılgı yapmaya başlar. Geçen yazı tekrarlarız. Tıpkı yanılgıyı tekrarlamamak için gerçekçi beklentilerle ilerlememiz gerekiyor. Şu andaki gerçekçi beklentiler ve bilimsel datalar de gösteriyor ki şu anda tehlike azaldı. Düzgüne gidiyoruz, azalmalar başladı. Ümitsizliğe kararsızlığa hiç yer yok ancak biraz daha tahammül etmemiz ve dayanmamız gerekiyor.”

Akademik muvaffakiyet telafi edilir

Ailelerin bu periyotta en çok çocuklarının eğitimlerine ait telaş yaşadığını söz eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ailelerimizin bize sordukları şu: Çocuklarımız bu periyodu nasıl telafi edecekler? Aileler akademik başarıyı hiç düşünmesinler. Onu eğitim sistemimizdeki şu andaki bu sene imtihana gireceklerde bu yılki ders notunun imtihana tesiri düşürülerek adil tahliller üretilebilir. Zira burada internete erişim eşitliği tam olmadı. Özel okullar daha avantajlı durumda. O bakımdan daha düşünceli durumda. Bu türlü durumlarda eğitim sistemimizin sınavdaki puan yükünü daha düşük tutmak üzere tedbirler kesinlikle alınır. Ölçme ve kıymetlendirme sistemimizde bununla ilgili ayarlar yapılır. O taraftan eğitim konusunda endişelenmesinler” diye konuştu.

Çocukların ruh sıhhati daha değerli

Ailelerin çocukların ruh sıhhati konusunda endişelenmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ama şundan endişelenebilirler; çocukların ruh sıhhati açısından. Çocuklarımız bu türlü bir durumda çok etkilendiler. Her yaşta çocuk için bu geçerli. Bilhassa 0-12 yaş kümesi için farklı düşünmek lazım. 12-19 yaş kümesi için yani ergenlik periyodu için başka düşünmek lazım. 0-12 yaş kümesi içerisinde çocuklar anne ve babaya bakarlar. Onları gözlemlerler. Baba panik değil, rahatsa meskende huzurlu bir ortam varsa o çocuklar için sokakta ya da şurada burada olmak değerli değildir. Online dersin devam edip etmemesi hiç kıymetli değildir. Çocuk konutta çok memnun olur hatta bazen anne ve baba çok meskende olup müdahale edip karışıyorlar diye ‘Anne baba siz gezin, biz iyiyiz’ diyen çocuklara da rastlayabiliyoruz. Bu nedenle çocuklarda çok önemli bir adaptasyon yeteneği vardır, bu yaş kümelerinde. Süratle ahenk sağlarlar. Meskende huzurlu bir iklim oluşturmaya odaklanalım şu anda. Meskenin sıcak ve keyifli bir alan olması haline gelecektir” diye konuştu.

Aile sigorta sistemimiz ailemizi koruyor

Bu periyotta aile içindeki bağlantının değerli olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ailede negatif irtibat yerine müspet irtibat öne çıkmalıdır. Herkes birbirini düzeltmeye çalışmasın, ego savaşlarına gerek yok. Herkesin birbirini tamamlamaya çalışan, olumlu taraflar güçlendiren bir tavır içerisinde olması değerli. Bizim kültürümüz zati aile içerisinde rekabetçi değil, bilhassa tamamlayıcılığı yükselten bir kültür. Bu büyük bir fırsat. Dünyada pandemi sonrası önemli bir boşanma ve intihar salgınları var. Bizde bu olmadı. Bunu sağlayan aile sigorta sistemimiz. Hala sarsıntılara karşın dağılmıyor, devam ediyor. Ancak risk de alışılmış. Biz elimizdeki bu aile pahalarını güçlendirelim ve bunu devam ettirelim. Bu krizi kazanıma dönüştürmüş oluruz” dedi.

Bilgisayarı elinden almak yerine makul kullanmayı öğretmek değerli

Çocuklarda şuurlu teknoloji kullanımına dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “12 yaşından büyük çocuklar da ergenlik devrine giriş yapıyor. Bilhassa %80’inin çabucak hemen ellerinde bilgisayar var. Bu durumda bilgisayarları çocukların elinden almak yerine bilgisayarı akla yatkın kullanmayı öğretmek yani onları medya okuryazarı yapmak kıymetli. Onlarla birlikte onların ilgi alanlarına girip onlara nasihat ve konferans vermek yerine yanlış bir şey yapıyorlarsa yanlışı konuşmak prosedürü kullanılmalı. Yani genci ya da çocuğu karşımıza almak yerine onu yanımıza alıp birlikte konuşabilmek önemli” diye konuştu.

Çocuk ve ebeveynler ortasında köprü kurulmalı

Karnenin kıymetlendirilmesi konusunda da ailelerin yapan bir yaklaşıma sahip olması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi:
“Çocuklar karnelerini aldılar. Klasik ebeveyn tavrı nedir? Karneye bakıyor. Yeterli notları görmüyor. Çabucak zayıf notlarla ilgili tenkit yapıyor. ‘Yediğin önünde yemediğin gerinde. Ne bu karnenin hali?’ dediğimiz an çocuk anne ve babasıyla ortasında duvar örmeye başlar. Hâlbuki bizim anne ve baba olarak çocukla ortamızda köprü kurmaya gereksinimimiz var. Anne çocuk münasebeti, baba – çocuk alakası karneden daha kıymetlidir. Bunu bozmadan bu işi çözmek gerekiyor. Akıllı anne ve babalar bu türlü durumlarda ‘Çocuğumun ders durumunu nasıl düzeltirim? 7-8 dersi yeterli lakin 2-3 tanesi berbat, nasıl düzeltiriz?’ deyip çocuğa fikri de sorulduğu vakit kendini bedelli hissetmesi sağlanmış olur.  Bu biçimde konuşarak çocuğun bir şeyler öğrenmesini sağlamamız gerekir.”

Davranış ve eforları övülmeli

Baskı, tehdit ve korkutma usulleri ile çocuğa tabiri caizse ayar çekmeye çalışmanın bu çağın usulü olmadığını lisana getiren Tarhan, “Bu zamanki çocukların, gençlerin anlayacağı lisan değil. Anne ve babalar bunu unutmamalı. Şu anda gençlerin anladığı lisan ikna ve inandırma prosedürüdür. Takdir ve övgü usulleridir. O da olumlu tarafları üzerine olmalı. Hak etmediği kelamları söyleyerek kişiliğini değil, davranış ve gayretleri övülmelidir. Kişiliği övülürse çocuğun egoları şişer. Meskende, kimi alışverişlerde sorumluluk verilebilir. Bu türlü durumlarda bilhassa gençler özgürlük ve sorumluluk istikrarını öğrenmeli” diye konuştu.

Karne bedellilik ölçüsü değildir

Pandemide mecburî birlikte vakit geçirme durumunun oluştuğuna işaret eden Tarhan, kelamlarına şöyle devam etti: “Birlikte vakit geçirmek gençler için bir fırsattır. 12-13 yaşından itibaren gençler anne – babayı artık uzaktan sevmeye başlıyor. Biyolojik tabiatımız ve genetik kodlarımız bunu gerektiriyor. Çocuk özgürleşmek ve kişiselleşmek istiyor. Çocuğumuzu muvaffakiyet odaklı yetiştirirken akademik mi, hayat mı, ahlaki muvaffakiyet mı olmalı? Bütün bunları birebir anda düşünmemiz gerekiyor. Bu da çocukların anne ve babayı model alması ile çok yakından ilgili. Ebeveynler karneyi konuşurken karne psikoloji düşünülmeli. Karneyi bir bedellilik ölçüsü üzere sunmamak gerekiyor. Çocuğun bedelli olup olmadığını, başarılı olup olmadığını karne gösterir formunda davranmamak gerekiyor. Karne yalnızca muvaffakiyet yolunda basamaklardan bir adedidir.”

Çocuklara çalışkan olmayı ve insani pahaları öğretmeliyiz

İnsanın hayat muvaffakiyetinde en sonda soyut maksatların olduğunu belirten Tarhan, “Topluma, insanlığa yararlı olmak, yaratılışa, varoluşa uygun formda bir şeyler yapabilmek insanın ömür ideolojisi ile ilgilidir. Pandemi devrinin bize kazandıracağı en değerli şey çocuklarla hayat ideolojisinde tekrar varoluşsal bahisleri konuşabilmek olacak. Şu anda tanınan kültür bize haz öğretiyor, sürat öğretiyor, zevk peşinde koşmayı ve hedonizmi öğretiyor. Bu global bir salgın haline geldi. Çocuklarımızı bundan korumazsak bu jenerasyonu kaybedeceğiz. Bu jenerasyonun kayıp jenerasyon olmaması için kesinlikle onlara insani bedellerle birlikte hem çalışkan olmayı hem de insani kıymetlere sahip olmayı öğretmeliyiz. Bu periyotta birlikte vakit geçirmenin yarattığı bir fırsat var” dedi.

Karne bir fırsat olarak değerlendirilmeli

Bu çağa “Distrust Age” yani 21 yüzyıla güvensizlik çağı denildiğini belirten Tarhan, “Bizim kültürümüz, inanç sistemimiz, bedeller sistemimiz itimada çok kıymet veriyor. Hazreti Peygamberin en büyük vasfı, bu. Peygamberlikten evvel de eminlik vasfıydı, eminlik vasfımızı tekrar canlandırmaya gereksinimimiz var. İnanç budur. Onun için bunları ailede oluşturalım. Bunlara kıymet verelim ve mesela karne burada nasıl bir fırsat? Karnenin ruhsal tesiriyle çocuk, annem babam kızacak diye palavra söylemeye başlar. Şayet aile eline geldiği vakit bak çocuğum sen çalışmışsın şu kadar dersini yapmışsın, şu kadar dersini yapamamışsın deyip kıymetlendirme yapmalı. Bu türlü durumda kabullen yönet metoduyla, kabullen birlikte yürü metoduyla gitmek değerli. Bu yapılırsa çocuk, ‘Annem ve babam beni seviyor lakin kusurlarımı düzeltmek için benimle iş birliği istiyor’ diyecek çocuğun aidiyeti artacak. Kendine inancı zedelenmeyecek. Onun için çocuklarımızı azarlayarak, korkutarak yönetme periyodunda değiliz bu çağda. Bu vaktin çocukları da şuurlu. Onun için biz, hiç bir formda bu türlü korkutarak çocuklarımızı yönetemeyiz” diye konuştu.

Annelik ve babalık pratikleri değiştirilmeli

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, son olarak şu tavsiyelerde bulundu: “Burada anne ve babalar, annelik ve babalık pratiklerini değiştirecekler. Kendi annelerinden babalarından öğrendikleri senaryolar bugün geçerli değil. Zira aktörler değişti, yeni aktörler var. Buna nazaran annelik babalık senaryolarınızı değiştirmemiz lazım. Çocuklarımızla düzgün işbirliği kurarız ve çocuklarımızı hem de pandemi devrinin verdiği yakın bağlantıyı fırsata dönüştürürüz” dedi. Şunu hiç bir vakit unutmamalıyız hayat başarısı akademik muvaffakiyet ile ahlaki muvaffakiyetin toplamıdır.”

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar
  1. Çınar bey dedi ki:

    Yerli arabadan da haber bekliyoruz artık, Bir zamanlar togg diye diye kafamıza yer edindi. Şimdi hiç ses soluk yok?

ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort