Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
8,5599
EURO
10,1331
ALTIN
495,52
BIST
1.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
32°C
İstanbul
32°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
33°C
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Az Bulutlu
34°C
Cumartesi Sıcak
35°C

Bana ‘Sırtımda yüksün’ diyen o adamdan ayrıldım… Oh be, dünya varmış!

Bana ‘Sırtımda yüksün’ diyen o adamdan ayrıldım… Oh be, dünya varmış!
07.03.2021 08:36
0
A+
A-

Psikolojik zor kavramını son yıllarda daha fazla duyuyoruz. Peki, ne olduğunu doğrusu biliyor muyuz? Fiziki zor değin yaygın olan bu zor türü, açık, örtülü ya da manipülatif şekillerle uygulanabiliyor; günlük hayatta olağan karşıladığımız pek çok şeyin psikolojik zor olduğunu anlamamız böylece kimi süre zor olabiliyor. Mor Çatı Bayan Sığınağı Vakfı gönüllüsü, uzman psikolog Leyla Soydinç’le bir rehber hazırladık. Psikolojik kuvvet nedir, kendimize hangi soruları sorarak bu zorlama türünü yaşadığımızı anlayabiliriz, bu durumu yaşamış bir kadına nasıl takviye edebiliriz?

PSİKOLOJİK ŞİDDET NEDİR?

Erkeklerin kadınlara, kadın olduğu için uyguladığı, kadınlar üstünde kurdukları gücü ve kontrolü kullanmak amacıyla yaptığı tüm eylemler kadına karşın şiddettir. Şehvetli kuvvet ya da ihtiyaçlar, kadını kontrol etmek, aşağılamak, aşağılamak, cezalandırmak nedeniyle güç arabulucu olarak kullanılıyorsa psikolojik şiddettir.

Sevgi, alaka, yardım, bedel vb. şehvetli ihtiyaçların yoklama temin etmek için karşılanması veya karşılanmaması. İstediklerini yaptırmak için cezalandırıcı, korkutma edici tutum ve tutumlar görünmek. Duygu sömürüsü yapmak. Suçlu sezdirmek. Mahçup Etmek. Küsmek. somurtmak. alay etmek. Küfür ve hakaret etmek. Kıskançlık adı aşağı, nerede, ne zaman, kiminle ne yaptığını, ne giydiğini denetlemek; “Bu elbiseyle dışarı çıkamazsın” gibi baskıcı veya “Kendi iyiliğin için onunla görüşmeni istemiyorum” gibi aleyhinde tarafı düşündüğünü ifade eden laf ve davranışlarla gözden geçirmek. Maharet ve yetilerini küçük görmek. Karar mekanizmalarına dışında tutmak. Bireysel haklarını değil saymak. Yaptıklarını sürekli kusur bulmak. Kendisini düşüncesiz, aciz, beceriksiz ve bağımlı sezdirmek.

Bayan namına karar elde etmek

Yalnızlaştırmak. Bedensel ve manevi yardım alabileceği bütün kişiler ve kuruluşlarla arasını yarmak ve bunlara ulaşımını engellemek. Sevilmediğini, istenmediğini bildirmek. Sorunlu veya deli olduğunu hissettirmek. Kişiliği, fiziki görüntüsü, ailesi hakkında hakaret etmek. Gerçekleştirilmesi imkansız taleplerde bulunmak, yerine getirildiğindeyse talepleri değiştirmek. Ne düşündüğünü, ne hissettiğini, ne istediğini, onun için neyin iyi olduğunu bayan adına tarif etmek. Onun namına kararlar almak. Çocukları, suçlu sezdirmek için göstermek. Çocukların kaçırılacağı, gösterilmeyeceği, elinden alınacağına ilişkin tehditler savurmak.

BUNA BİR ÖFKE KONTROLÜ SORUNU YA DA RUH SAĞLIĞI PROBLEMİ DİYENLER VAR. DENEBİLİR Mİ?

Hayır. Baskı bir davranıştan fazla bir akıl biçimidir. Kuvvet uygulayan erkeklerin büyük çoğunluğunun herhangi bir hiddet kontrolü sorunu ya da ruh sağlığı bozukluğu tanısı yok. Örneğin, işyerinde patronu ona fena muamele ediyor, azarlıyor ama gidip onun suratına bir yumruk atmıyor. Çünkü orada başka bir güç dengesi var. Patronuna vurursa açıklanmış sonuçları olacağını biliyor. üstelik eve geliyor, karısına çok sıcacık bir şekilde zor uygulayabiliyor, hakaret edebiliyor, öfkesini teftiş altına alma gereği duymuyor.

DUYGUSAL ŞİDDET GÖREN BİR KADIN İÇİN NE YAPILABİLİR?

Kesintisiz “Sen bana mahkümsun”, “Sen bensiz bir hiçsin” gibi sözler duyan bir kadının çaresiz hissettiği bir nokta oluyor. Bu gibi bir durumda data kaynaklarına erişmek, biçare olmadığımızı görmek ve alternatiflerimizi öğrenmek son derece kayda değer. Ama bu dayanışmayı kurarken olayı yaşayan kadına karşı yargılayıcı olmamak gerek. “Neden ayrılmıyorsun? Bunu yapmalısın. Şöyle davranmalısın” gibi ifadeler kadınları suçlu ve yargılanmış hissettirebiliyor. Her kadının hazır olma haline ve zamanına hürmet duymamız önemli.

PANDEMİ DÖNEMİNDE PSİKOLOJİK ŞİDDET ORANLARININ ARTTIĞINI BILDIREN VERİLERİ NASIL YORUMLUYORSUNUZ?

Kesinlikle bunlar çok önemli veriler lakin biz, pandemi döneminde doğrudan “Baskı arttı” demekten azıcık kaçındık açık konuşmak gerekirse. Çünkü bunu öne çıkarmanın “Pandemi ilk elden şiddetin ortaya çıkma nedeni oldu”, “Pandemiden önce zor uygulamayan bir erkek aniden kuvvet uygulamaya başladı” gibi hatalı bir şekilde yorumlanmasından endişe ettik.

Mor Çatı’ya gelen başvurular arasında, şiddetin pandemi öncesinde hiçbir biçiminin olmadığı fakat şiddetin bu dönemde aniden başladığı bir durum gözlemlemedik. Kadınların hayatlarında güç zaten vardı. Pandemiyle birlikte kadınların ‘nefes alma alanları’ azaldı, sürekli şiddet uygulayan kişiyle bir arada almak yaşanan şiddetin yoğunluğunu arttırmış oldu. Kadınların şiddetten uzaklaşmak için gereksinim duyduğu sığınaklara, sosyal desteklere erişimde pandemi öncesine göre daha çok zorluk yaşandı. Kadınlar, sistemlerinin tıkandığı noktada daha çok destek aramaya başladı. Bu Nedenle başvurular de arttı.

Psikolog Leyla Soydinç, bir erkeğin eşine küsmesinin ya da dalga geçmesinin de psikolojik kuvvet örneği olduğunu belirtiyor.

KADINLARIN “BEN AYŞE OLDUĞUM İÇİN DEĞİL, KADIN OLDUĞUM İÇİN ŞİDDET GÖRÜYORUM” DEMESİ NEDEN ÖNEMLİ?

Kadınlar olarak maruz kaldığımız şiddeti adalet ettiğimiz veya mutlaka bir ‘suçumuz’ olduğunun söylendiği bir sistemde büyüyoruz, bunu içselleştiriyoruz. Erkek şiddetinin kişisel bir mesele olmadığını ve kadınlara sistematik bir şekilde uygulandığını bakmak böylece çok kayda değer. Bizler Leyla, İpek olduğumuz için yok, kadın olduğumuz için, yani cinsiyetimizden ötürü bu şiddeti yaşıyoruz. Dolayısıyla bu şiddetin suçlusu da sorumlusu da biz değiliz. Bu nokta bayan dayanışmasının kayda değer bir uygun duruyor, bunu dile getirmek ve konuşmak bize güç veriyor, mücadelemizi de buradan kuruyoruz.

DUYGUSAL ŞİDDETİ TANIMLAMAK ZORLAMA MU?

Maddi zorlama, daha görünür olduğu ve daha basit tanımlandığı için daha çok konuşuluyordu. Oysa psikolojik zor de kadınların hayatında her zaman vardı. Biz kadınlar, psikolojik şiddete maruz kaldığımızda bir şeylerin yolunda gitmediğini ayrım ediyoruz ama yaşadığımız durumu tanımlamamız, bütün da psikolojik şiddetin etkileri sebebiyle anlamlandırıp dile getirmemiz baskı olabiliyor. Şiddetin normalleştirildiği, bu güç için bizim suçlandığımız veya bunu adalet ettiğimizin söylendiği bir toplumsal gerçeklikte yaşıyoruz. O nedenle de şiddeti dile getirmekte ve ortaya koymakta zorlanabiliyoruz.

İLİŞKİMİZİ SINAMAK İÇİN KENDİMİZE HANGİ SORULARI SORABİLİRİZ?

? Kıskançlık en ilk önce erkekler kadar sevgi göstergesi olarak sunuluyor ama sonradan sistematik bir şiddetin aracı haline dönüşebiliyor.

? Size “Beni sen bu ayla getirdin” gibi sözler söylüyor mu? “Evet” ise kadının her durumla ilgili kendisini suçlamasına neden oluyor demektir.

? Baskı uygulayanın aklında keskin toplumsal cinsiyet rolleri ayrımları var mı? “Kadın şöyle davranır, erkek bu işi yapar” gibi net kalıplar, şiddetin beslendiği kaynağın ta kendisidir. Erkek şiddetinin kaynağı, iki cinse de toplum tarafından atfedilen toplumsal cinsiyet rolleridir.

? Önceki ilişkilerinde baskı uygulamış mı?

? İlişkide sınırlarınıza ve isteklerinize hürmet duyuyor mu? Cep telefonunuzu karıştırıyor, izinsiz olarak sosyal ortamlarınıza geliyor mu?

? Erkeklerin en fazla uyguladığı zorlama biçimlerinden biri, yalnızlaştırma. “Sadece benimle süre geçirmeni istiyorum” gibi romantize ederek sunulan süreç, kadının bütün sosyal bağlarına zarar vererek onu yalnızlaştırmaya değin uzanıyor. Sosyal kaynaklarını yitiren kadınlar, güç uygulayanla baş başa kaldıkları için zor uygulayanın doğruları ve düşüncelerinden diğer laf duyamıyor.

? “Ondan korkuyor muyum, çekiniyor muyum?, “İsteklerimi ve sınırlarımı rahatlıkla söyleyebiliyor muyum?” gibi sorular da kayda değer. Dinç bir ilişkide birlikte olduğunuz kişiden korkmamanız gerekiyor.

PSİKOLOJİK ŞİDDETİ YAŞAYAN KADINLAR ANLATIYOR

‘Sen bir erkeğin nasıl baktığını anlayamazsın’

? Erkek arkadaşım bana “Sen bir erkeğin nasıl baktığını anlayamazsın. Ben kıyafetlerine o yüzden karışıyorum” dediğinde yaşım daha küçüktü ve ben, bunun bir baskı olduğunun haberdar değildim. Fakat bana karışma oranı arttıkça, ben de o oranda ona karşısında çıkıyordum. “Topa kız gibi dövme”, “Kadının görevi doğum yapmak”, “Dans kursuna gidemezsin”, “Erasmus’a gidersen biz ne olacağız”, “Biz erkek erkeğe çıkıyoruz. Senin bu saatte sokakta ne işin var? Niçin haberim yok? Kaçta döneceksin, kim bırakacak? Ben tanıyor muyum”… “Ya o ya ben” diyerek çocukluk arkadaşımla görüşmemi istemiyordu, Facebook listemdeki erkek arkadaşlarımın yüzde 80’ini silmişti. Kız arkadaşlarımla bile her buluşmama gelirdi. Kurtulmam epey baskı oldu. Şimdi kimsenin bana böyle davranmasına izin vermiyorum. (Z.G, sigortacı, 29)

Hayatı acilen yaşıyorum

? Ev işleri, faturalar, çocukların kursu, bakımı hep bendeydi. Evli olduğumuz zaman kapsamında sürekli cebimdeki paranın derdindeydi. Ailemle görüşmeme izin vermedi, annemi ama o evde yokken arayabiliyordum. Dışarı çıkmayayım diye evin kapısını kilitleyip anahtarı saklardı. Çıktığımda da eve azıcık geç gelsem, ölümcül bakışlarla hesap sorardı. bu arada işi gücü olan bir kadınım. “Koca popolusun, çirkinsin, seni sevmiyorum” gibi sözlere yüzlerce kere maruz kaldığımı kimse bilmez, insan anlatamıyor. Beni uzun yıllar çocuklarımı bana göstermemekle korkutma etmişti lakin çocuklarımın beni desteklemesiyle ondan boşandım. Hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biri, bana “Sırtımda yüksün” diyen o adamı boşamak oldu. “Oh be, dünya varmış” diyorum. Hayatı belli başlı şimdi yaşıyorum. (M.Y, bankacı, 53)

‘Doğurmayan kadın bir hiçtir’

? Ağırlıklı olarak erkeklerden oluşan bir grup akademisyen, izdivaç ve çocuk sahibi elde etmek üstüne sohbet ediyorduk. Kadınlardan biri evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı düşünmediğini söyleyince, bir erkek şunu söyledi: “Bir bayan çocuk doğurmayacaksa o kadın bir hiçtir.” Bu ifadeye itiraz etmemizle masada soğuk rüzgarlar esti. Başka bir gün, yeniden evlenmeyi düşünmediğini söyleyen diğer bir kadın akademisyene, yine bir erkek akademisyen “Evlenmeyip kız kurusu mu olacaksın?” diye sordu. İnanamadım. Psikolojik güç akademide de son derece yaygın. Bazı erkek akademisyenler psikolojik şiddete espri kostümü giydirerek aleni şekilde cinsiyetçi espriler yapıyor.  (Gözde Kurt, öğretim üyesi, 34)

Kimseye kundura bırakmam

? Üniversite ikinci sınıfta bir lokal televizyon kanalında çalışıyordum. Fazla çalışıyordum lakin birincil ay maaşımı ödemediler. Bu esnada işyerinden bir erkek arkadaşım oldu. Bunu duyunca erkek arkadaşımı işten çıkardılar. Ardından da beni, aileme erkek arkadaşım olduğunu ve işimi iyi yapamadığımı söylemekle korkutma ettiler. Bunu söyleyen adam, karısını aldatıyordu. Ofisin ortasında “Sen önce engelli çocuğunun annesini aldatacağına bana maaşımı ver” diye bağırdım. Kimseye ayakkabı bırakmam. (D.Y, medya yönetmeni, 26)

‘Oralarda ne işi var, zorlanır’

? Milletlerarası bir hukuk firmasının Berlin ofisinde staj yapmaya adalet kazanmıştım. Akrabalarımızdan bazıları “Orada ne işi var? Çok zorlanır” dedi ve gitmeme engel olmaya çalıştı. Daha önce de böyle bir programa dahil edilmiş ama gitmeye izin alamamıştım. Bu kez daha olgun ve kararlıydım. Bu staj programına seçilmek zordu, dahası ben bursumu ayarlamış, paramı biriktirmiştim. Kimseyi dinlemedim, gittim. Ülkeme, manâlı bir referans mektubu alarak döndüm. (Didar Karataş, avukat, 26)

Kapalı kıyafet giy dediler

Bir gazeteye staja girdiğimde, bana ısrarla o dönem kızıl olan saçlarımı siyaha boyamam, daha kapalı kıyafetler giymem söylenmişti. pek dikkat yaptılar ancak bir yer bulamama pahasına istifa ettim. (B.Ş, editör, 27)

‘Kızsın, dağ başında tek başına koşamazsın’

İlk ultra maratona katılacağım süre, 64 km’lik dağ ve orman yollarından oluşan yarışımı çevremdekilere söylediğimde, bazı erkek arkadaşlarım bana sürekli şunları söyledi: “Kızsın, dağda kimsesiz koşamazsın”, “Erkek değin dinç değilsin, yokuşları çıkamazsın”, “Sabah 5.00’te bayan başına ormanda antrenmana gidemezsin”. Ama ben, o 64 km’yi sağlıkla koştum. Söyledikleri, üzerine basıp geçeceğim çakıl taşlarından ayırt edilemez… (Bahar Baltacı, ultra maraton koşucusu, 35)

‘Kendini bir b.k mu sanıyorsun? Sen kimsin!’

? Babam her zaman kıyafetlerime karışırdı. Etek, elbise giymeyi severim ama hiç açık giyinen biri olmadım. Lakin babam kolsuz giyen kadınlara “Orospu” dediği için, V yaka tişört giydiğimde bile kendimi kirli hisseder, beni gören herkesin onun gibi düşündüğünü sanır, başımı öne eğerek yürürdüm. Biraz büyüyüp ona aleyhinde koymaya başlayınca bana söylediği tümce defalarca aynıydı: “Sen kendini bir bok mu sanıyorsun? Sen kimsin!” İş konusunun geçtiği bir gün “Onlar da kollarını açmış, seni bekliyordu zaten” demişti. Babamla görüşmüyorum, onun da beni arayıp sorduğu değil. Bir konuda fikrimi söyleyeceğim zaman, dalga geçerler diye korkmuyorum artık. gerçi yakası azıcık açık bir tişört giydiğimde karnımda kötü bir sızı hissederim. (Berna E, hemşire, 32)

Bana 'Sırtımda yüksün' diyen o adamdan ayrıldım... Oh be, dünya varmış!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort