Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp hdp deva
DOLAR
8,5611
EURO
10,1271
ALTIN
495,32
BIST
1.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
33°C
İstanbul
33°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Az Bulutlu
34°C
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Sıcak
35°C

​Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Evlilik, uygun bir kombin olabilmektir

İstanbul Valiliği’nin takviyesiyle Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi iş birliğinde hayata geçirilen Aileler Üniversitede …

​Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Evlilik, uygun bir kombin olabilmektir
18.01.2021 14:48
0
A+
A-

İstanbul Valiliği’nin takviyesiyle Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi iş birliğinde hayata geçirilen Aileler Üniversitede Projesi, İstanbul’un dört ilçesinde uygulanmaya başlıyor. Üsküdar, Pendik, Gaziosmanpaşa ve Eyüpsultan kaymakamlıkları tarafından belirlenen iştirakçilere “Zor Günde Aile” başlığında birinci dersi veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ailede iki sihirli anahtar kavramın itimat ve iş birliği olduğunu vurguladı. Evlilik uygun bir kombin olabilmektir diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Aile bir bağlantı ve itimat alanı. İtimat olması için sevgi gerekiyor. Sevgi var lakin itimat yoksa yeniden olmuyor. Sevgi + dürüstlük = itimat ortaya çıkıyor” dedi. Tarhan, boşanma olaylarının temelinde sevgi ve inanç zayıflaması olduğunu da kelamlarına ekledi.

İstanbul Valiliğinin takviyesiyle Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi iş birliğinde hayata geçirilen Aileler Üniversitede Projesi, İstanbul’un Üsküdar, Pendik, Gaziosmanpaşa ve Eyüpsultan ilçelerinde uygulamaya başlıyor. Kaymakamlıklar tarafından belirlenen ailelere, çiftlere ve gençlere yönelik eğitimler, 24 Kasım 2020 tarihinde başlayacak.

Aileler Üniversitede Projesi’nin birinci dersi, pandemiyle çaba tedbirleri çerçevesinde yaklaşık bin kişinin iştirakiyle çevrimiçi olarak gerçekleşti. Toplantıya Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara, Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya ve Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan birinci ders: “Zor Günde Aile”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Zor Günde Aile” başlıklı birinci ders niteliğindeki seminerinde toplumun temeli olan ailenin güçlü olması için gereken etkenleri ve tavsiyelerini paylaştı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Toplumsal yarar için harekete geçtik”

Aileler Üniversitede Projesi kapsamında Üsküdar Üniversitesi olarak şu anda yalnızca Türkiye için değil insanlık için geleceğin muhtaçlıklarını öngörmeye ve onunla ilgili tahliller üretmeye çalıştıklarını kaydeden Tarhan, “Sadece sorun odaklı değil, tahlil odaklı bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu çerçeve içerisinde, bizdeki bilgi setini beşerlerle paylaşmanın sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Hatta paylaşmamak vebaldir. Ailede ve insan bağlarında bununla ilgili elimizdeki bilgilerin paylaşılması ve anlatılması gerekir. Bu nasıl olur? diyerek bundan hareketle bizi harekete geçiren fikir buydu. Bilgileri topluma paylaşıp ferdi yarar yerine toplumsal yarar yerine neler yapabiliriz? diye düşündük ve pandemi başlamadan evvel geçtiğimiz yıl bir proje çalışmasına başladık” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya teşekkür etti

Projenin birinci etabında değerli sonuçlar elde ettiklerini ve projenin kendini ispat ettiğini kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bir sonraki kademede İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan’ın da projeye çok bedelli takviyeler verdiğini belirterek kendilerine teşekkür etti.

Tarhan: “Aileyi zayıflatan üç hastalık var”

Günümüzde aileyi zayıflatan üç hastalık olduğuna dikkat çeken Tarhan, “Birincisi sekülarizm. İkincisi toplumsal anomi. Üçüncüsü bireycilik. Sekülarizm biraz kirlenen bir kavram oldu. TDK’da manası dünyacılık diye geçiyor. Sekülarizmi politize etmemek gerekiyor. Dünyacılık, mevt ve sonrası yok üzere yaşama. Sekülarizmde vicdani sorumluluğu zayıflayan, bencilleşen insan aileyi ayak bağı üzere görüyor. Bu fikirde olan kişi eşi hasta oluyor, ‘Bana ne dünyaya bir kere geldim’ deyip çabucak boşanıveriyor. Benmerkezcileştiriyor insanı. İkincisi toplumsal anomi. Bu aileyi de zayıflatıyor tabi. Toplumu koruyan toplumsal duvarlar var. Toplumsal baskı, toplumsal normlar da diyebiliriz. Aileyi de bunlar koruyordu daha evvel. Çocuk yanlış bir şey yaptığı vakit komşu onu uyarabiliyordu. Lakin şu anda toplumsal normlar bozuldu. Aile artık kendi kendini korumak zorunda. Toplumsal hastalıklara karşı aile son sığınak haline geldi. Üçüncüsü de bireycilik” diye konuştu.

Aileyi değil, bireyi kutsal gören anlayışın çağdaş hayatın kusurlu öğretilerinden biri olduğunu kaydeden Tarhan, “Çocuklarımız tanınan kültürle bu türlü büyüyor. Bu türlü büyüyen çocuk da ufak bir krizde evliliği bitiriyor. Bunların hepsi paha yargılarımızdır, karar verirken bunlara nazaran karar veriyoruz” dedi.

Tarhan: “Sevgi ve dürüstlük birleşince inanç ortaya çıkıyor”

Aile kurumunun bir kişiliğe sahip canlı bir varlık olduğunu söz eden Tarhan, “Örgütsel psikolojide aile bir bağlantı ve inanç alanı. Birinci psikiyatri tecrübelerimizde sevgi yuvası deniyordu, şimdiyse inanç alanı deniyor. Zira inanç olması için sevgi gerekiyor. Sevgi var lakin itimat yoksa yeniden olmuyor. Sevgi + dürüstlük = inanç ortaya çıkıyor. İnancın olması için yalnızca sevgi yetmiyor. Ailenin kişiliği vardır. Şu anda boşanma olaylarında geçim kahrı deniyorsa o işin görünen kısmı üzere oluyor. Görünmeyen kısmı sevginin, itimadın zayıflamasıdır. Geleceğini inançta hissetmiyorsa, sevmiyorsa aileye yatırım yapmıyor insan. Onun için bunları nasıl artıracağımıza odaklanmamız gerekiyor” dedi.

Tarhan: “Sıcak bir atmosfer olmayan konutta sağlıklı çocuk yetişmez”

Ailede tavır kalıpları bulunduğunu kaydeden Tarhan, çiftlerin yaklaşımlarının ehemmiyetine işaret ederek şunları söyledi:

“Koruyuculuk, müdahalecilik, anne ve baba rolleri, demokratik işleyiş, baskıcılık, karı – koca geçimsizliği… Türk toplumunda en çok rastladığımız ailede annenin müdahalecilik düzeyi çok yüksek çıkıyor. Koruyuculuğun dozunu kaçırmış anneler var, çocuğun bu durumda hiç özgür iradesi olmuyor. Aile içinde işleyişte her konuşulabiliyor mu, yoksa baba gelince herkes bir tarafa kaçıyor mu, endişe odaklı bir disiplin mi var, sevgi odaklı bir disiplin mi var bunlara bakılıyor. Eşlerin geçimsizliği de ailede tavır kalıpları açısından çok kıymetli. Konutta sıcak bir atmosfer yoksa orada sağlıklı çocuk yetişmez. Herkesin konuta seve seve gelmesi gerekiyor. İstemeyerek geliyorlarsa o mesken sevgi yuvası değildir, inanç alanı değildir o konut. O konutta memnunluk olmuyor. Bir babanın çocuğuna vereceği en hoş armağan annesini sevmesidir. Akıllı erkekler bunu yapıyor. Çocuğun annesini sevdiği vakit memnun oluyor.”

Tarhan: “İyi iş birliği varsa ömür uzunluğu aşka dönüşebiliyor”

Sevginin kimyası olduğunu belirten Tarhan, “Sevgi daha evvel edebiyatçıların, şairlerin konusuydu. Ancak 90’lı yılların akabinde hudutların, hislerin nörobilimi anlaşıldıktan sonra sevginin de kimyası ortaya çıktı. Uyku, iştah, dopamin, norepinephrine, serotonin ve büyüme hormonu sevgi esnasında ortaya çıkan çekimle ilgili kimyasallardır. Patolojik aşk hastalıktır. Şayet güzel iş birliği varsa aşk yönetilirse ömür uzunluğu aşka dönüşebiliyor. Düzgün ilgi varsa sevginin olduğu, itimadın, aile kıymetlerinin olduğu bir bağsa aşk sevgiye dönüşüyor, sürdürülebilir bir hale geliyor. Uzun ömürlü bir his haline gelebiliyor” dedi.

Tarhan: “Ailede iki sihirli kavram, inanç ve iş birliğidir”

Aileyi bir ortada tutan pahalara de dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Meşveret, eşitlik, özerklik, hakkaniyet, sevgi, itimat, paylaşımcılık, maddi ve manevi kazanımlar bu değerlerdendir. Ailede iki tane sihirli anahtar kavram var. Biri güvenirlilik kavramı. 2009’da 54 bin kişi üzerinde yapılan bir çalışmada ailedeki başkanda aranılan birinci özellik dürüstlük. Bu ailede de geçerli. Liderlik çemberinde de ortada itimat vardır. Sonra kıymetler, yeterlilik üzere kavramlar geliyor. Çark itimadın üzerinde dönüyor. Aile içerisinde latife bile olsa palavra söylememek gerekir. Sevginin en büyük düşmanı palavradır, beyaz palavra bile olsa. Açık, şeffaf ve hesap verilebilir bağ ailede en kıymetli inanç sağlayıcıdır ve ailenin başkanını belirler. Ailenin başkanı erkek yahut bayan değildir. Ailenin başkanı olayları dürüstçe yöneten, çocuklarla ve eşle alakayı bağlantıyı yönetebilendir. Çocuk dürüst olana güvenir. Yalancı anne yahut babaya güvenmez. Onun için dürüstlük ailede değerli bir kıymet. İkinci kıymetli bedel de iş birliği kavramı. Ailenin huzurunu bu belirliyor. V uçuşu yaban kazlarının kıtalararası saatlerce uçuş biçimidir. Öndeki kuş devamlı kanat çırpıyor, bir boşluk oluşturuyor, o 10 kez kanat çırpıyorsa gerisindekiler 3-5 sefer kanat çırpıyor. En öndeki yorulunca sıra değiştiriyorlar. Onlar fevkalade bir aile olmuşlar ancak insanoğlu kazdan ilham alması gerekirken bunu yapmıyor. Demek ki aile olmak için grup olmak gerekiyor. Biz şuuru kıymetli. Evlilik güzel bir kombin olabilmektir.” diye konuştu.

Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya: “Proje hoş bir formda uygulanacak ve daha da büyüyecek”

Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya, projeyi en başından beri takip ettiklerini belirterek “Ne kadar değerli ve pahalı bir çalışma ortaya konacağını da birinci günde şahidim. Sayın valimizin de dayanaklarıyla bu proje hayata geçiyor. Bunun heyecanını yaşıyoruz. İnşallah proje hoş bir halde uygulamaya geçecek. Bu projenin çıktılarını duyan, katılanlar başkalarına de tavsiye edecekler. Tahminen ikinci bir cins daha yapılabilir. Bu eğitimi alacak iştirakçiler çok pahalı hocalarımızdan eğitimleri aldıktan sonra, arkadaşlarına da tavsiye edecekler. Bu çok önemli bir gereksinim alanda. Tahminen ikinci tıp, üçüncü cins olarak yapabilirsek, çok hoş olur diye düşünüyorum” diye konuştu.

Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek: “Huzur, itimat ve sevgi ortamı çocuğun kendini varlıklı hissetmesine büyük katkı sağlıyor”

Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ise projede yer almaktan duyduğu memnuniyeti tabir ederek Üsküdar Üniversitesi ile türlü projelerde birlikte çalıştıklarını ve çok verimli işler yaptıklarını lisana getirdi.Prof. Dr. Nevzat Tarhan liderliğinde Üsküdar Üniversitesi’nin çalışmalarını büyük bir beğeniyle izlediklerini kaydeden Demiryürek, “Aile konusunda özelden bir şey söylemek istiyorum. Ben altı çocuklu bir ailenin ferdiyim. Dördüncü evlatlarıyım. Hala yaşlarımız ilerlemesine karşın birimizin parmağına bir diken batsa başka onun acısını hisseder. Bugünkü standartlarla dönüp geçmişe baktığımda ekonomik açıdan alt-orta sınıf olarak nitelendirebileceğimiz bir durumda olmamıza karşın biz çocuk mahilesinde daima kendimizi varlıklı olarak gördük. Bugünkü aklımla baktığımda olaya ailedeki huzur, inanç ve sevgi ortamının çocuğun kendini varlıklı hissetmesine yetecek kadar kıymetli bir katkı sağladığını düşünüyorum. Artık de tıpkı ortamı kendi çocuklarım için kurmaya çaba ediyorum” dedi.

Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu: “Aile konusunda ülkemizdeki en kıymetli çalışmaların başında yer alacak bir proje”

Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Üsküdar Üniversitesi başta olmak üzere projede de emeği geçen tüm takımlara teşekkür etti. Projenin hayırlara vesile olmasını dileyen Hatipoğlu, “Projenin ülkemizde de aile açısından hakikaten çok değerli çalışmaların en başına yerleşeceğini dilediğimi umut ettiğimi de tabir etmek istiyorum. Tüm proje grubuna paydaşlara ve bu projeden faydalanacak olan çok pahalı ailelere de buradan sevgilerimi hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara: “1546 aileyi davet ettik”

Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara da Prof. Dr. Nevzat Tarhan başta olmak üzere projede emeği geçenlere teşekkür ederek “Programın güzel olmasını ve ailelerin temellerini sağlamlaştırıcı, toplumsal tesire sahip olmasını ve örnek olmasını diliyorum. İştirak olması için Kaymakamlık olarak duyuruları yaptık, 1546 aileyi şahsen davet ettik. Yüksek bir iştirak olacağını ümit ediyoruz. Eğitime devamlılık özelliğini ve ehemmiyetini vurguladık” dedi.

Çiğdem Demirsoy: “Eğitimler 24 Kasım’da başlayacak”

Proje Koordinatörü Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy, Aileler Üniversitede Proje Sunumunda projenin İstanbul’un Üsküdar, Pendik Gaziosmanpaşa ve Eyüpsultan ilçelerinde kaymakamlık tarafından belirlenen bireylere yönelik olarak gerçekleştirileceğini söyledi. Pandemi tedbirleri kapsamında çevrimiçi olarak haftanın bir günü yapılacak eğitimlerin 6 hafta boyunca devam edeceğini belirten Çiğdem Demirsoy, eğitimlerin sonunda iştirak dokümanı verileceğini kaydetti.

Çiğdem Demirsoy’un verdiği bilgiye nazaran belirlenen küme ve amaçlar şöyle olacak:

Beyaz Küme: 18 yaş altındaki bireylerin duygusal olgunluk ve bağlantı idaresi konusunda eğitilmesini sağlamak.

Pembe Küme: 18 yaş üzeri bireyler ve evlilik hazırlığındaki çiftlerin “Evlilik ve Aileyi” ilgilendiren hususlarda bilinçlenmesini sağlamak.

Turuncu Küme: Henüz sorun yaşamasa da risk altında olan çift ve ailelerin desteklenmesini sağlamak.

Kırmızı Küme: Profesyonel yardım almayı gerektirecek seviyede soruna sahip ailelerin rehabilite ederek güçlendirilmesini sağlamak.

Proje Danışmanı Dr. Nebiye Yaşar ise proje kapsamında yapılması planlanan çalışmalara ait bilgiler verdi.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Yorumlar
  1. Selami solak dedi ki:

    Devletimizin bilime ve bilim adamlarına daha fazla değer vermesi, hakkını net olarak vermesi gerektiğini her platformada belirtmeliyiz.

ataşehir escort kartal escort pendik escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort